Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Šéfka Facebooku vydala feministický manuál

Sheryl Sandbergová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sheryl Sandbergová | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Šéfka internetové komunitní sítě Facebook Sheryl Sandbergová vydala knihu, kterou americká média označila za manuál či manifest moderní feministky.

Sandbergová ve své literární prvotině vybízí ženy, aby se daly do pohybu a skloubily svůj pracovní život s životem rodinným, píše agentura AFP.

"Věřím, že svět by byl lepší, kdyby polovinu našich podniků a zemí řídily ženy a kdyby polovinu našich domácností řídili muži," tvrdí nadaná třiačtyřicetiletá podnikatelka. Kniha Lean In (Opřete se do toho) se podle ní obrací na ženy každého věku.

Modla moderních Američanek

Bohatá a podruhé vdaná matka dvou dětí s diplomem z Harvardu se tak stala modlou Američanek, které sní o tom, že budou mít skvělou kariéru a zároveň bezvadný rodinný život. Po práci na americkém ministerstvu hospodářství byla Sandbergová ekonomkou ve Světové bance a poté ji zaměstnal Google. Nakonec se stala generální ředitelkou Facebooku.

V knize Sandbergová například tvrdí, že ženy si samy brzdí svou profesionální kariéru, aby nenarušily svůj rodinný život. Činí to prý dokonce i v době, kdy ještě nemají děti. Autorka je vyzývá, aby "sebou pohnuly", věřily ve své sny a změnily i s pomocí mužů současné společenské uspořádání, které se opírá o hierarchii pohlaví.

"Otázka rovnosti pohlaví je od 90. let na mrtvém bodě. Vyjít s tímto tématem na veřejnost je revolučním činem," ocenila knihu Sandbergové zástupkyně ředitele ústavu Stanfordovy univerzity v Kalifornii Lori Mackenzieová.

Šéfka Facebooku již před vydáním knihy vytvořila nové webové stránky, kde vyzývá ženy, aby se zde svěřily se svými zkušenostmi. Svými texty už přispěly například televizní moderátorská hvězda Oprah Winfreyová, herečka Reese Witherspoonová a bývalá první dáma Laura Bushová.

"Tato svědectví ukazují seznam zkoušek a těžkostí, se kterými se všechny setkáváme. Umožňují nám vidět, že se vyplatí věřit v sebe a snažit se dosahovat cílů," vysvětluje Sandbergová.

PSALI JSME:

Na stránkách také navrhuje setkání, na kterých se ženy mohou pravidelně dělit o své myšlenky a zdarma absolvovat kurzy o vyjednávání v podniku, řeči těla či vedení kolektivu. Nicméně ředitelka výzkumného ústavu Women's Policy Research Heidi Hartmannová a některé další ženy šéfce Facebooku namítají, že pro bohatou ženu jako je ona je snadné skloubit profesionální a soukromý život. Ústav Women's Policy Research se zabývá postavením žen.

"Ženy se již nechtějí soustředit na nezbytné změny ve svém chování, ale raději na hlubokou změnu společnosti. O tom se bude debatovat," zdůraznila zkušená feministická ekonomka Hartmannová.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!