Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
13. května 2015 7:20 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Senioři dostanou nové očkování zdarma

Očkování proti prasečí chřipce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce. | foto: ČTK/AP

PRAHA Již za několik měsíců se budou moci senioři starší 65 let nechat očkovat proti zákeřným pneumokokům na náklady zdravotních pojišťoven. Návrh pustili poslanci zdravotnického výboru do třetího čtení. Očekává se, že ho příští týden většina sněmovny rovněž podpoří. Novela by neměla narazit na odpor ani v Senátu.

„Z odborného hlediska záměr vítám. Lidé starší 65 let jsou nebezpečnými pneumokokovými onemocněními nejvíc ohroženi,“ řekl LN vakcinolog profesor Roman Chlíbek.

Novela má začít platit 15 dní po schválení, zřejmě tedy ještě letos. Česko by se tak zařadilo mezi první země, které tuto vakcínu seniorům hradí z veřejného pojištění.

Dále ve středečních LN najdete:

Chládkova reforma je blamáž

Místo inkluze chce ministr školství posílat děti s handicapem do speciálních tříd.

Stát porazil u soudu pohrobka privatizace

Býval to slavný podnik, přes nějž socialistické Československo vyváželo do světa řadu technologií od zařízení pro energetiku po trolejbusy. Na přelomu tisíciletí pak stát do Škodaexportu nalil miliardy korun, aby firmu ozdravil, a o pár let později ji zprivatizoval.

Strach z mamografu je zbytečný

Mamografické vyšetření je opředené řadou mýtů, které přiživují internetové diskuse. Lékaři ale ubezpečují, že je to zcela bezpečná metoda. V případě včas objeveného karcinomu prsu mají přitom pacientky velkou naději na vyléčení.

Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!