Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Separatisté po několika hodinách propustili reportéra Pohanku

Unesení novináři po návratu do ČR - zpravodaj České televize Michal Kubal,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unesení novináři po návratu do ČR - zpravodaj České televize Michal Kubal,... | foto: Lidové noviny

KYJEV/PRAHA Proruští separatisté ve východoukrajinském Doněcku na několik hodin zadrželi zpravodaje Českého rozhlasu (ČRo) Víta Pohanku. Informoval o tom Český rozhlas. Do potíží v Doněcku se přitom Pohanka dostal již v neděli, kdy ho spolu s rozhlasovým kolegou Martinem Dorazínem rebelové krátce zadrželi.

"Zatelefonoval nám (dnes), že ho odvádějí k výslechu, a přerušilo se to (spojení)," řekl ČTK o dnešním incidentu generální ředitel ČRo Peter Duhan. "Já to svým způsobem beru jako šikanu českého veřejnoprávního média," dodal Duhan.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací ČTK separatisté Pohanku při zadržení obvinili, že nemá novinářskou akreditaci, což prý ale není pravda.Duhan ještě před Pohankovým propuštěním prohlásil, že se kvůli události v Doněcku obrátí na české ministerstvo zahraničí. V případě nutnosti chtěl ČRo kontaktovat i zastupitelské úřady Ukrajiny a Ruské federace.

"Máme o tom informace od Českého rozhlasu... Od ukrajinských úřadů k tomu žádné další informace nemáme," řekla o Pohankově dnešním zadržení mluvčí českého velvyslanectví v Kyjevě Zdeňka Caisová.

Sitauce v Doněcku

Doněck je navzdory už deset dní trvajícímu příměří místem těžkých bojů. Exploze zaznívají zejména ze severní části města sousedící s mezinárodním letištěm. Právě letištní terminál je jediným místem v Doněcku, které je pod kontrolou ukrajinské armády.

Incident se prý stal v době, kdy se Pohanka vydal prověřovat zprávy, že proruští radikálové obsadili budovu českého konzulátu v Doněcku, která je už několik měsíců mimo provoz. Pohanka podle ČRo z místa ohlásil, že konzulát je pod kontrolou separatistů, kteří ho krátce poté zadrželi.

Informace o současném stavu na konzulátu v Doněcku jsou nejasné. Mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko řekl, že budova byla v pondělí obsazena, což ale české velvyslanectví popřelo. Doněcký generální konzul Ondrej Morávek, který je od květnové evakuace v Kyjevě, totiž řekl, že rebelové do budovy vstoupili v neděli večer, krátce poté ji ale opět opustili. Podle Caisové tato informace nadále platí.

Unesení v Iráku

Pohanka, který v Českém rozhlase působí od roku 2002, se do problémů v konfliktní oblasti dostal už před deseti lety. V dubnu 2004 byl spolu se zpravodajem České televize Michalem Kubalem a jeho kameramanem Petrem Klímou unesen v Iráku, cestou z Bagdádu do jordánského Ammánu. Po vyjednávání s únosci byli po pěti dnech všichni tři propuštěni na svobodu.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....