16. února 2015 6:05 Lidovky.cz > Byznys > Média

Server Youtube slaví výročí. Doména vznikla před deseti lety

YouTube. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy YouTube. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SAN BRUNO Před deseti lety, 14. února 2005, byla ve Spojených státech registrována internetová doména YouTube.com. V květnu téhož roku byla na této adrese spuštěna betaverze služby určené ke sdílení amatérských videí.

Vedle nich se ale na serveru začaly objevovat také hudební klipy nebo pirátské kopie filmů. Úspěšnou službu, která u mladé generace do značné míry nahradila televizi, odkoupil koncem roku 2006 internetový gigant Google.

U zrodu serveru YouTube stáli tři zaměstnanci americké společnosti PayPal. Počítačoví nadšenci Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim nabídli lidem možnost umístit na web vlastní videozáznamy, a pak je jednoduše sdílet s ostatními uživateli.

PSALI JSME:

K úspěchu jim napomohl rozmach technologií umožňujících rychlé připojení k síti. Podstatnou roli ovšem sehrál fakt, že si uživatelé příliš nelámali hlavu s autorskými právy a na server umisťovali také nelegální kopie populárních filmů či televizních seriálů.

Vidět v YouTube pouze rejdiště filmových pirátů by ale nebylo úplně spravedlivé. Řada uživatelů dokázala zaujmout vlastními výtvory a získat si tak status celebrit. Z některých nahrávek se dokonce stal popkulturní fenomén, ať už to byly hudební klip Gangnam Style jihokorejského rappera PSY nebo variace hromadného křepčení na písničku Harlem Shake od amerického hudebníka Baauera.

Poněkud anarchistická atmosféra původního YouTube se začala měnit po převzetí portálu firmou Google. Ta v poslední době zahájila tažení proti nelegálnímu obsahu a zároveň se snaží uživatelům nabízet placené streamování hudebních klipů.

Lidovky.cz, ČTK