Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Šest z deseti Poláků nečte knížky. Na vině je i internet

Kniha nebo počítač? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kniha nebo počítač? | foto: Shutterstock

VARŠAVA Více než 60 procent Poláků loni vůbec nemělo žádnou knížku v ruce - a přiznat se k tomu už se nestydí ani čerství absolventi univerzit. Na vině je i internet, který odnaučuje soustředění. Vyplývá z výzkumu pro polskou národní knihovnu, o kterém informoval web listu Gazeta Wyborcza.

Typický "nečtenář" je padesátník žijící na venkově na severu Polska. Má základní vzdělání, v nejlepším případě pak střední odborné. Ukázkový čtenář je naopak žena mladší třiceti let, která absolvovala vysokou školu či ještě studuje a žije ve velkém městě na západě či jihu země.

ČTĚTE TAKÉ:

Stav čtenářské obce zkoumá národní knihovna pravidelně. Kupříkladu před třemi lety nečetlo 56 procent dotázaných, letos téměř 61 procent. Ale i v roce 2006 knížku nevzalo do ruky více než 62 procent dotázaných. Experti si tyto výkyvy vysvětlují odpověďmi od "sporadických čtenářů".

Větší vypovídací hodnotu přiznávají údajům o "skutečných čtenářích", kteří jsou s to přečíst více než šest knih za rok. Takových je nyní pouhých 11 procent, zatímco v minulé a předminulé dekádě představovali pětinu až čtvrtinu účastníků.

Z "nečtenářů" se 53 procent přiznalo, že buď nikdy nečetli, anebo četli výlučně kvůli povinné školní četbě. Zbývajících 47 procent - především lidé s vysokoškolským vzděláním - připustili, že dřív knihy četli, ale teď po nich nesahají méně než jednou za rok. "To je změna: formálně velmi vzdělaní lidé už nezbytně netvoří intelektuální elitu země," usoudil deník.

Čtenář jako lovec informací

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že současný čtenář pod vlivem internetu čte jinak než dříve: méně pečlivě, snaží se co nejdříve z textu "vylovit" klíčové informace a složit si je v syntézu. Mládež, odchovaná blogy a sociálními sítěmi, knihy nedočítá, ale jen je prolistuje, přelétne úryvky a knihu odkládá sotva v polovičce.

A experti bijí na poplach, že náhražka tradiční četby internetem povede ke ztrátě schopnosti hlubší reflexe. Ani nové technologie v Polsku úspěch neslaví: elektronické knihy četlo jen sedm procent dotázaných, audioknihy si poslechlo šest procent.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!