10. února 2009 19:28 Lidovky.cz > Byznys > Média

Šiška chce být šéfem ČT, Fridrich ne

PRAHA Moderátor Petr Šiška má zájem vést Českou televizi poté, co jejímu současnému řediteli Jiřímu Janečkovi v červenci vyprší mandát. "Samozřejmě že se to dá čekat," odpověděl dnes Šiška LN na dotaz, zda by se do výběrového řízení přihlásil. O Šiškově kandidatuře psal už v lednu jako první server Česká média, tehdy ale Šiška informaci odmítl komentovat.

Už tehdy naznačil, že kandidovat nebyl jeho nápad. "Informaci jsem pochopitelně zachytil a musím přiznat, že mě potěšila. Ale je to natolik čerstvá věc, že ji zatím nebudu komentovat," řekl Českým médiím.

Dnes LN potvrdil, že "nabídka zazněla z kruhů, které na tom mají zájem" a že jde o "kruhy", které lze charakterizovat jako mediálně-politické. K případné kandidatuře by se prý přihlásil později, až se volba přiblíží.

Generálního ředitele České televize na dalších šest let by měli televizní radní zvolit nejpozději v červenci, kdy končí mandát Jiřímu Janečkovi. Ten by ale rád ve funkci zůstal. "Jsou nastartované věci, které bych chtěl dokončit. Pokud bude doba, zdraví a všechny okolnosti příznivé, s velkou pravděpodobností bych chtěl práci tady dodělat," řekl v říjnu.

Od ředitele zpravodajství ČT Milana Fridricha, jednoho ze svých blízkých spolupracovníků, se konkurence zřejmě obávat nemusí. Fridrich na posledním zasedání Rady České televize sdělil LN, že se o místo generálního ředitele ucházet nehodlá.

Odchod po roztržce

Petr Šiška je v současnosti nejvíc vidět jako moderátor pořadu Nic než pravda na komerční televizi Prima. Jde o týdenní show, v níž lidé mohou vydělat tím víc, čím víc prozradí ze svého soukromí.

"Budeme ještě tvrdší, budeme dramatičtější a i díky novinkám, které jako první na světě zavedeme, budeme možná i sledovanější než v první části," podotkl Šiška na dnešní tiskové konferenci k jarnímu programu Primy, jehož součástí budou i další díly Nic než pravda.

Vinou tohoto angažmá přišel Šiška loni v létě o práci právě v České televizi. Ta s ním podle serveru Týden.cz nejprve počítala jako s novou tváří Dobrého rána a schválil to prý i ředitel Janeček. Pak ale ČT dohodu zrušila, vysvětlovala to tím, že nechce, aby její člověk uváděl na komerční stanici pořad "bulvárního typu".

"Musím se tomu smát. Je to klasická ukázka nerozhodnosti pana generálního ředitele Jiřího Janečka," komentoval to tehdy Petr Šiška.

Ten je známý i díky své společnosti Petarda Production, která pořádala hudební ceny Anděl.