Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Skandál na Slovensku. Znělka večerníčku propaguje banku

Dědeček večerníček propaguje ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dědeček večerníček propaguje ČSOB |

BRATISLAVA Téměř kultovní znělka slovenského večerníčku se v posledních dnech propůjčila k propagaci banky. Krok, který má zadluženému veřejnoprávního rozhlasovému a televizními médiu RTVS přinést přes 15.000 eur (363.400 Kč), vyvolal v zemi vlnu kritiky a bude se jím zabývat Rada pro reklamu.

Když děti vpodvečer usednou k televizi, příchod pohádky na veřejnoprávním televizním kanálu už více než 30 let ohlašuje kreslený děda s pejskem. Po skončení programu se zase s diváky rozloučí a dědeček vejde do své chaloupky.

Příběhu využila reklamní agentura, která na nejstarší televizní znělku v zemi zakoupila licenci a použila ji v reklamě na propagaci hypoték. Znělka večerníčku, na jejíž výrobě se podíleli čeští autoři, se tak v upravené podobě objevila v reklamních televizních spotech, propagovat hypotéky bude také prostřednictvím billboardů, reklamy v tisku nebo na internetu.


Reklama vyvolala pozornost veřejnosti, ale i kritiku odborníků
Originální nápad reklamy sice vyvolal značnou pozornost veřejnosti, přinesl ale kritiku některých odborníků. "Neměli bychom zneužívat dětské rituály, abychom rodičům připomněli, že si mohou zlepšit bydlení," citoval list Sme dětskou psycholožku Dagmar Kopčanovou. RTVS i zadavatel reklamy svůj postup hájili. "V situaci, v níž se momentálně nachází zejména Slovenská televize, je to jeden ze zdrojů příjmu," řekla mluvčí RTVS Alexandra Štulerová-Koreňová k poskytnutí licence na znělku večerníčku.

RTVS vznikla na začátku roku, kdy se spojily Slovenská televize a Slovenský rozhlas do jedné instituce; tento krok má snížit náklady veřejnoprávních médií, z nichž ve špatné kondici kvůli vysoké ztrátě je právě televize.

ČSOB prý negativní reakce nezaznamenala
Spoty bránil i zadavatel kontroverzní reklamy ČSOB Banka. "Jsme přesvědčeni, že způsob, jakým jsme kultovní postavu zakomponovali do kampaně, nijak negativně neovlivní jeho (dědečka večerníčka) kredit," řekla mluvčí banky Zuzana Francúzová. Dodala, že negativní reakce banka nezaznamenala.

Čtěte také


Rada pro reklamu podle listu Pravda však už obdržela dvě stížnosti na spot, který by měla prozkoumat z hlediska jeho souladu s etickým kodexem reklam.

Deník připomněl, že ČSOB neuvedla, zda je připravena reklamu upravit nebo stáhnout, pokud by ji k tomu rada vyzvala. "Nemyslím si, že znělka socialistického večerníčku by se měla vnímat jako nedotknutelný symbol," poznamenala Eva Babitzová z vedení rady.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...