Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Skandály císařského dvora. Kdo vynášel na Franze Josefa?

František Josef na procházce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Josef na procházce | foto: ČTK

Už za časů císaře Františka Josefa existovala čilá poptávka po novinkách z císařských a královských dvorů a po zprávách o soukromém životě nejvýše postavených osobností.

Přísná cenzura pochopitelně neumožňovala svobodné politické zpravodajství a předmětem veřejných diskusí nesměly být ani osobnosti z císařského domu. Čtenáři již tehdy enormně rozvinutého rakouského tisku - vycvičení navíc číst mezi řádky - se zajímali o nového, mladého, dobře vyhlížejícího a dosud svobodného císaře.

Sto zlatek za informace
První skandál a první císařovo hromování zažil dvůr a jeho zaměstnanci, když se během prvního roku vlády Františka Josefa náhle začaly v novinách množit zprávy o událostech u dvora. Informátoři - to bylo císaři jasné po prvním přečtení -museli pocházet jen z Hofburgu, či spíše přímo z úřadu nejvyššího hofmistra. Návštěvy vysokých osobností, o nichž veřejnost neměla vědět, data i nejbezvýznamnějších soukromých tanečních zábav, jež arcivévodkyně Žofie pořádala pro svého syna, aby se jako každý osmnáctiletý mladý muž mohl v době masopustu pobavit, a na které se zvaly vybrané hezké komtesy, jež si posléze mohly své jméno přečíst v tisku (a tím hned vyvolávat žárlivost v nepozvaných v rodinách), zprávy o komorních koncertech a soukromých večeřích - o tom všem se teď dalo číst v novinách. Zvláště císaře rozčilovalo, když si k tomu lidé ode dvora ještě leccos přimysleli.

Císařský dvůr


Nejvyšší hofmistr Liechtenstein považoval za důležité zjistit, jak funguje informační tok ode dvora do novin. Protože se musela velká většina informací předávat ústně, nemohl proti tomu dvůr nic dělat. Ale příkaz hradní stráži, aby hlásila všechno nápadné, měl úspěch. Pozorný člen hradní stráže přistihl in flagranti jednoho sluhu, když viděl, že cosi tajně podstrkuje jakémusi chodci.

Ukázalo se, že chodcem byl novinář z listu Wiener Zeitung. Z následujícího disciplinárního řízení proti sluhovi se úřad nejvyššího hofmistra dozvěděl, jak předávání informací probíhalo v minulosti. Sluha sepsal všechny informace, které u dvora získal, na malé papírky a ty pak zanechával na předem domluvených místech. O něco později si je tam novinář vyzvedl. Během výslechu sluha doznal, že za svou indiskreci dostával ročně až 100 zlatých, což představovalo více než třetinu jeho ročního platu. Byl to tedy docela slušný vedlejší příjem.

Podobné kauzy - pravidelný únik nejrůznějších interních informací do tisku - sužovaly dvůr až do konce monarchie.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

I. Simacek to byla teda ošklivá doba 21:37 30.3.2011
J. MVDr. Čížek Re: to byla teda ošklivá doba A nyní je lepší? 22:09 30.3.2011