Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Šlesvicko-Holštýnsko bojuje proti Facebooku

Facebook (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook (ilustrační foto) | foto: Reuters

KIEL (NĚMECKO) Úřad pro ochranu osobních údajů v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko dnes zakázal tamním firmám používat na svých stránkách tlačítko "Líbí se mi" z internetové sociální sítě Facebook.

Používáním tlačítka na svých stránkách společnosti podle úřadu umožňují Facebooku neoprávněně sledovat pohyb lidí po internetu a následně tyto informace využívat pro marketingové účely. Zákon začne platit na konci září, oznámil ve svém internetovém vydání týdeník Die Zeit. Firmám, které do té doby tlačítko ze svých webových stránek neodstraní, hrozí pokuta až 50.000 eur (1,2 milionu korun).

Pohyb na webových stránkách
Úřad chce opatřením zamezit Facebooku ve zjišťování toho, jaké stránky jeho uživatelé navštěvují. Pokaždé, když člověk s profilem na Facebooku otevře nějakou stránku mimo tuto sociální síť, na níž je tlačítko "Líbí se mi", Facebook získá informaci o tom, že dotyčný onu stránku navštívil. 

Šlesvicko-holštýnskému úřadu vadí především skutečnost, že uživatelé internetu nikdo neinformuje, že je zaznamenáván jejich pohyb po webových stránkách. Firmám tak úřad jako řešení navrhuje, aby na webu bylo tlačítko "Líbí se mi" pouze jako obrázek. Teprve poté, co by na něj klikli, otevřela by se nová stránka s poučením a se skutečnou funkcí tohoto tlačítka.

Street view versus ochrana údajů
Němečtí ochránci osobních údajů se dostali do sporu s velkými internetovými společnostmi už v minulosti. Zatím poslední střet vypukl kvůli mapové službě Street View od společnosti Google. Německé úřady požadovaly, aby si lidé mohli vyžádat digitální rozmazání záběrů svých domů. Nakonec o to požádalo na čtvrt milionu Němců, což představovalo asi tři procenta domácností zachycených na fotografiích pro Street View.

'VEŘEJNÉ SOUKROMÍ'

Služba Street View je ve světě hojně rozšířena a nabízí i podrobné snímky mnoha pražských ulic. Služba umožňuje panoramatický pohled na ulici, kterou si uživatel internetu zadá do vyhledávače. Google snímkuje ulice z automobilu, takže uživatel služby Street View si může danou ulici prohlížet stejně, jako kdyby také seděl v autě.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Logo aoutomobilky Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Logo aoutomobilky Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Logo aoutomobilky Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?