Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Slevové vánoční šílenství v USA se přesouvá na internet

Slevy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slevy | foto: Shutterstock

NEW YORK Víkendová slevová mánie se ve Spojených státech od včerejška přesouvá z kamenných obchodů na internet. Očekává se, že takzvané kybernetické pondělí v online prodejnách stejně jako v předchozích dvou letech přinese největší tržby roku. Letos by podle odhadů mohly dosáhnout 1,5 miliardy dolarů a o pětinu tak překonat loňský rekord.

Kybernetické pondělí v USA završilo začátek předvánoční nákupní sezony, která tradičně začala výhodnými nabídkami v kamenných obchodech na takzvaný černý pátek následující po Dni díkůvzdání. Již víkendové tržby v prodejnách i na internetu letos podle americké Národní maloobchodní federace (NRF) překonaly loňský rok, když podle odhadů činily 59,1 miliardy dolarů proti 52,4 miliardy dolarů loni.

Internetoví prodejci včera lákali na slevy celý den. Některé americké zpravodajské servery proto zveřejňovaly průběžné zpravodajství o aktuálních výhodných nákupech. "Během kybernetického pondělí je klíčová domácí příprava, kdy si člověk vyhledá opravdu dobré nabídky," řekl televizní stanici ABC News analytik Marshal Cohen.

Nákupní šílenství při takzvaném černém pátku v USA

Nákupní šílenství při takzvaném černém pátku v USA

Stanice ale upozornila, že mnozí online prodejci letos se slevami nečekali až na pondělí a začali je nabízet už od poloviny minulého týdne. Mohl by tak zpomalit výrazně růstový trend, který slevová akce za svou sedmiletou historii s výjimkou krizového roku 2009 dosud zaznamenávala.

ČTĚTE DÁLE:

Kybernetické pondělí na podporu internetových prodejů v roce 2005 prosadil server Shop.org. Tržby během něj pak každoročně rostly o 16 až 22 procent. V roce 2009 se ale zvýšily jenom o pět procent.

Internetový obchod v posledních letech ve Spojených státech roste a představuje stále větší hrozbu pro kamenné řetězce. Zákazníci si do nich stále častěji chodí zboží jen prohlédnout a potom si je pořídí na internetu.

Například Amazon letos celkově očekává rekordní předvánoční nákupní sezonu a dočasně najal 50.000 lidí, kteří pomohou s vyřizováním náporu objednávek. "Očekáváme, že to bude naše zatím nejlepší sezona. Rosteme každý rok a není důvod očekávat, že tomu letos bude jinak," řekl viceprezident firmy Craig Bergman stanici CBS News.

Kybernetické pondělí využil k apelu na spotřebitele i Bílý dům, který se s opozičními republikány dohaduje o výši daní pro příští rok. Administrativa prezidenta Baracka Obamy včera zveřejnila zprávu, podle níž Američané příští rok utratí o 200 miliard dolarů méně, pokud Kongres nezachová současné daňové úlevy pro střední třídu. Republikáni s tím souhlasí, podmiňují to ale zachováním úlev i pro nejbohatší Američany, což se nelíbí šéfovi Bílého domu. Na dohodu mají čas do konce roku, kdy daňové úlevy zavedené za předchozího prezidenta George Bushe vyprší.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...