Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Sloučení ČT a ČRo? 'Politikům by se jedna instituce lépe ovládala'

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Znovu ožila diskuze nad možným sloučením České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Chce ji zahájit předseda poslaneckého výboru a bývalý novinář Martin Komárek (ANO). Sobotka vláda ovšem takový nápad (zatím) odmítá. "Čeho se takovým násilným - neprobádaným a nezkalkulovatelným - krokem má dosáhnout? Jednodušší politické nadvlády?" říká v anketě serveru Lidovky.cz bývalý generální ředitel České televize Ivo Mathé. Co si myslí další odborníci?

Vlastimil Ježek, exředitel Českého rozhlasu (1993 až 1999)

V letech 1993 až 1999 byl Vlastimil Ježek šéfem Českého rozhlasu, v období 2004 až 2008 ředitelem Národní knihovny.

V letech 1993 až 1999 byl Vlastimil Ježek šéfem Českého rozhlasu, v období 2004 až 2008 ředitelem Národní knihovny.

"V devadesátých letech jsem byl zastáncem sloučení obou institucí, ale myslím, že ta doba, kdy to šlo relativně jednoduše, se propásla. Až do prosince roku 89 to nebyla média zrovna valné pověsti. Mohlo se říct, že je to jedna z cest, jak obě média posunout na svobodnou úroveň. To ale už v roce 2014 neplatí. Ty instituce se vyvíjejí. Kdyby se slučovaly teď, a máme poměrně čerstvý případ slučování na Slovensku, tak si nemyslím, že by to mohlo nějak výrazně ušetřit peníze. Televizní a rozhlasová výroba je přeci jen trochu něco jiného. Spíše se obávám, že ta diskuze může být vyvolána, protože jedna instituce se ovládá lépe než dvě."

Academy of Performing Arts (AMU) rector Ivo Mathé

Academy of Performing Arts (AMU) rector Ivo Mathé

Ivo Mathé, bývalý generální ředitel České televize (1993 až 1998)
"Možné je všechno, ale proč? a jak? se pouštět do takové akce jsou oprávněné dotazy. Čeho se takovým násilným - neprobádaným a nezkalkulovatelným - krokem má dosáhnout? Jednodušší politické nadvlády nad sjednocenou institucí? Slovenský příklad je spíš negativní, všude jinde případně společní vysílatelé existují od prvopočátku (BBC, ORF, ARD, RAI), nikoli dodatečně pospojovaní... Politiky deklarované ekonomické a provozní synergické efekty jsou ve hvězdách, koncesionářský kmen odlišný. A komu se to má vyplatit? Divákům a posluchačům? Jak?"

ČTĚTE TAKÉ:

Jan Jirák, mediální odborník
"Kdyby se uvažovalo o čistém organizačním propojení těch stávajících institucích, tak to valný smysl nemá. Jednalo by se o obrovské transakční náklady a jen by se zvětšovala těžkopádnost toho vzniklého konglomerátu. Ale umím si představit, že by se dalo uvažovat o nové instituci, která by plnila úkoly obou. Musela by to však být nová instituce. Slučování není perspektivní.

Oficiální argumenty většinou bývají úspornost nebo odstranění duplicitních činností. Myslím však, že motivy pro sloučení jsou spíš politické. V českém politickém prostoru existuje představa, že když vznikne jedna instituce, bude se snáze ovlivňovat."

Noví moderátoři Událostí - Jakub Železný

Jakub Železný

Jakub Železný, vedoucí moderátor zpravodajství ČT
"Před lety jsem žertoval, že by se to mohlo jmenovat ČeRT... Ale vážně, dnes už si, jako kdysi, nikdo nemyslí, že by mohl třeba jeden redaktor pokrýt nějakou akci jak pro ČRo, tak pro ČT, což byl tehdy argument pro úspory. K současným politickým debatám mi, jak jistě chápete, nepřísluší se vyjadřovat."

Tomáš Trampota

Tomáš Trampota

Tomáš Trampota, mediální odborník
"Nemám na to vyhraněný názor. Obě instituce samozřejmě spojitelné jsou, ale otázka je, jaké s tím budou spojené náklady. Plusem by mohlo být sloučení fungování sítě reportérů nebo spojení mediálního archivu. V těchto ohledech by to asi vedlo k nějaké úspoře. Kdybych to vzal subjektivně, je spojování malinko proti vývoji v Česku. Byl u nás jiný než v případě například britské BBC. V současné době mi spojování přijde zbytečné. Nejsem si jistý, jestli by celá ta inovace nestála mnohem víc, než by byla potencionální návratnost v řádu desítek let. Spojení ČT a ČRo může být možná zajímavé pro nějaké lobbistické skupiny. Mohou se totiž uvolnit zajímavé nemovitosti, domy a lokace k případnému prodeji."

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!