Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Šlouf byl múzou Zemanovy kampaně, píše se v knize o volbě prezidenta

Do štábu Miloše Zemana dorazil i Miloslav Šlouf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do štábu Miloše Zemana dorazil i Miloslav Šlouf. | foto: MAFRA - Jan Zátorský

PRAHA V předvolebních kampaních se lže všude, konstatují ve své knize "Proč právě Zeman" výzkumník veřejného mínění Jan Herzmann a novinář Martin Komárek. Věnovali ji zákulisí první přímé prezidentské volby letos v lednu a představili ji dnes na autogramiádě a besedě s hosty v pražském Paláci knih Luxor.

Autoři se cítili povoláni sestavit knížku o pozadí voleb, neboť se dostali tam, kam jiní ne. Herzmann dělal řadu průzkumů na objednávku volebních týmů, s nimiž jednal, a Komárek se stýkal se všemi aktéry voleb také kvůli své práci komentátora.

ČTĚTE TAKÉ:

V knize popisují jednotlivé fáze předvolební kampaně i to, jak sami byli často zaskočeni vývojem situace. "Známe se s kandidáty, oba máme ve svém oboru slušné zkušenosti. Přesto i my jsme byli neustále překvapováni. Reakcemi kandidátů i tím, jak lidé volili," píšou.

Viděli pod pokličku týmů obou finalistů a dávají najevo, že kampaň není o upřímnosti: "Světoobčan Karel Schwarzenberg sice nevyužíval brutálního střeliva jako jeho soupeř, ale jeho sebestylizace do role českého hospodského a lesníka byla vykalkulovaná." Herzmann, jak se uvádí v knize, od začátku například věděl, že kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf je, ne-li snad mozkem, tak určité múzou Zemanovy kampaně.

Autoři přicházejí s knihou ve chvíli, kdy na Hrad míří vítěz voleb Miloš Zeman. Herzmann dnes uvedl, že knihou chtěli přispět k uklidnění po vypjatých volebních emocích. "Demokracie je demokracie a Zeman vyhrál sice v tvrdém, ale v zásadě spravedlivém souboji," stojí v závěru knihy, kterou vydalo nakladatelství Práh.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...