20. dubna 2018 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Média

Slovenská RTVS porušila zákon, nedala prostor druhé straně. Čeká ji tvrdý trest

RTVS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RTVS. | foto: RTVS reprofoto

PRAHA Veřejnoprávní televize musí třikrát po sobě v čase s vysokou sledovaností odvysílat oznámení o porušení zákona, kterého se dopustila. Týkalo se neobjektivního hodnocení prostoru, který poskytly Lidové noviny a MF DNES během loňských parlamentních voleb Andreji Babišovi. Vydavatelství nedostalo prostor pro vyjádření.

Rovnou třikrát musí RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) odvysílat oznámení o porušení zákona, a to v jednom z nejlukrativnějších televizních časů - před Zprávami RTVS. Sankci udělila slovenská Rada pro vysílání a retransmisi.

K porušení zákona došlo podle Rady v reportáži Zuzany Kovačič Hanzelové, kterou televize odvysílala během loňských parlamentních voleb Česku.

V reportáži RTVS hodnotila Lidové noviny a MF DNES, deníky patřící mediálnímu domu MAFRA, avšak zástupci Lidových Novin, MF DNES či vedení vydavatelství prostor v reportáži nedostali. Stížnost podalo vydavatelství Mafra Slovakia, které je dceřinou společností MAFRY.

Chybělo vyjádření druhé strany

Reportérka tvrdila, že média, která vlastní Andrej Babiš, mu výrazně pomáhají v kampani a záměrně vynechávají jisté kauzy. V reportáži dala prostor k vyjádření Eriku Taberymu z Respektu, Adamu Znášikovi, který byl šéfem kampaně ODS, a Jindřichu Šídlovi ze Seznam.cz.

Všichni komentovali i pokrývání kauzy Čapí hnízdo v Lidových novinách a MF DNES. Nikdo ze zástupců zmíněných novin nebo jejich vydavatelství, však v reportáži prostor nedostal. V rámci reportáže reagoval pouze Andrej Babiš.

Televize čeká na písemné zdůvodnění

Mluvčí veřejnoprávní instituce Erika Rusnáková oznámila, že „RTVS ještě nedostala písemné vyjádření Rady pro vysílání a retransmisi.“ K danému tématu se veřejnoprávní instituce vyjádří a zváží další kroky až po doručení rozhodnutí Rady. Reportérka Kovačič Hanzelová se nechtěla k záležitosti vyjadřovat.

Článek vyšel na webu strategie.hnonline.sk.

MEDIAHUB

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!