Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Slovenská televize se zbavuje externistů, kteří otevřeně kritizovali poměry v médiu

RTVS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RTVS. | foto: RTVS reprofoto

BRATISLAVA Vedení Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) se začalo ve svém zpravodajství zbavovat externistů, kteří se podepsali pod otevřený dopis kritizující poměry v tomto veřejnoprávním médiu. O neprodloužení smluv zatím čtyřem redaktorům informoval v pátek server Sme.sk. Pod dopis se celkem podepsalo 59 redaktorů a redaktorek zpravodajství.

„Vedení neprodloužilo spolupráci zahraničnímu redaktorovi Matúši Dávidovi, redaktorům Matúši Baňovičovi, Kristiánovi Čekovskému a kulturní redaktorce Janě Masárové, která pracovala v RTVS pět let. Ačkoliv jsou to externisté, jde o normální reportéry, kteří se podílejí na výrobě zpravodajství každý den,“ uvedl server.

Důvody, proč vedení s externisty neprodloužilo smlouvy, RTVS podle Sme.sk nevysvětlilo. „Několika redaktorům skončila dohoda o externí spolupráci a vedení zpravodajství se rozhodlo, že ji k dnešnímu dni neprodlouží,“ uvedla mluvčí Erika Rusnáková a dodala, že RTVS se dále nebude vyjadřovat k interním rozhodnutím.

„V RTVS je normalizace,“ zareagovala redaktorka a moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová, jež nedávno založila ve zpravodajství odbory. Redaktorů bez nové smlouvy se zastal také editor zpravodajství RTVS Jozef Matej. „Jako jejich nadřízený a člověk, který byl s nimi v každodenním kontaktu, nevidím žádný rozumný důvod k neprodloužení spolupráce. Hodnota firmy je v lidech,“ prohlásil.

Na protest proti vedení podali výpověď rozhlasová redaktorka Jana Maťková a dramaturgyně Nikola Bajánová, poznamenal server. Připomněl, že nedávno v RTVS skončila i redaktorka Gabriela Kajtárová, dlouholetá zahraniční zpravodajka Oľga Baková a výpověď ohlásil programový šéf Tibor Búza.

Situace není tak vážná, tvrdí ředitel

Ředitel RTVS Jaroslav Rezník, jehož do čela média prosadily vládní Slovenská národní strana a Směr, na jednání Rady RTVS tvrdil, že situace není tak vážná, jak vypadá zvenčí. I šéf parlamentního mediálního výboru Dušan Jarjabek (Směr) má za to, že situace v RTVS je „úplně v pořádku“.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic vyzvala slovenské úřady, aby přestaly zasahovat do fungování stanice, a kritizovala Rezníka: „Místo aby posílil svobodu tisku v době, kdy slovenská média prožívají napětí, ustavičně ji podkopával,“ uvedla organizace v narážce na nedávnou vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která na Slovensku vyvolala politickou krizi.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...