Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Slovenské Piano? Vydavatelům přineslo jen zlomek z příjmů z reklamy

Internetová média (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetová média (ilustrační) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenská média zinkasovala ze systému zpoplatnění internetového obsahu Piano za tři roky jeho fungování částku, která odpovídá jen zlomku příjmů vydavatelů z otištěné reklamy. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnost Piano Media. Piano má přes 20 000 stálých zákazníků.

Od spuštění projektu na jaře roku 2011 Piano vybralo na předplatném 1,1 milionu eur (30 milionů korun), tedy v průměru zhruba 30 600 eur (840 000 Kč) měsíčně. Z inkasované částky média dostala 771 520 eur (21,2 milionu korun). Podle pravidel Piana si provozovatel systému ponechá 30 procent předplatného, zbytek si rozdělí zapojené portály.

ČTĚTE TAKÉ:

Zisk z projektu Piano představuje pro vydavatele slovenského tisku jen malou část příjmů. Podle údajů agentury TNS Slovakia hodnota otištěné reklamy v novinách bez zohlednění případných slev a bonusů loni dosáhla 83,5 milionu eur.

Prezidentské volby trhly rekord

Provozovatel systému Piano uvedl, že za uplynulé tři roky zaznamenal dohromady více než 51 600 zákazníků. Hranici 20 000 aktivních uživatelů překonalo Piano na pětimilionovém Slovensku letos v březnu, kdy se v zemi konaly prezidentské volby. Například měsíční předplatné pro všechny portály zapojené do Piana přijde na 3,90 eura.

Vydavatelé se do systému Piano původně zapojili v očekávání, že získají nový zdroj financování, protože příjmy z inzerce na webu médiím na zvyšování kvality obsahu prý nepostačovaly.

Vystoupení ze systému

V uplynulých měsících několik slovenských medií z Piana ovšem vystoupilo. Tento krok média vesměs odůvodnila tím, že výnos ze společného předplatného za přístup k zpoplatněnému obsahu internetových portálů představoval jen malou část jejich příjmů a že Piano tlumilo návštěvnost internetových stránek.

List Hospodárske noviny minulý týden rozběhl vlastní systém zpoplatnění části internetového obsahu. Deník Pravda po vystoupení z Piana zase celý svůj obsah na svém portálu zpřístupnil bezplatně.

Piano kromě Slovenska provozuje národní systémy ve Slovinsku a Polsku a také několik individuálních řešení, jako například placení elektronického předplatného pro čtenáře amerického časopisu Newsweek.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Pronájem RD 2+1 v centru Žďáru
Pronájem RD 2+1 v centru Žďáru

Hálkova, Žďár nad Sázavou - Žďár nad Sázavou 1
12 000 Kč/měsíc