16. března 2013 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Média

Slovenský tisk znovu kritizuje Zemana: Je to cynik a pokrytec

Prezident Miloš Zeman se přijel pozdravit s delegáty sjezdu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se přijel pozdravit s delegáty sjezdu. | foto: FOTO: MAFRA - Petr Topič

BRATISLAVA Za cynismus a pokrytectví označil slovenský list Sme prohlášení českého prezidenta Miloše Zemana, že jako prezident má být nadstranický, ale že jako občan si přeje vítězství sociální demokracie v příštích volbách.

"Soukromá osoba nevystupuje s jedním z hlavních projevů na sjezdu politické strany a nelétá na tento sjezd státním vrtulníkem. I papalášský příjezd měl ukázat, že Zeman se celou váhou své funkce postavil za jednu část politického spektra," napsal komentátor.

Zeman dal svým projevem podle listu jasně najevo, že jako prezident nadstranický nebude a že funkci bude zneužívat, aby pomohl zvítězit stranám a stranickým frakcím, které jsou mu bližší. "To, o co bude usilovat, je spoluvláda ČSSD a komunistů, jaká podle Zemana úspěšně funguje už na krajské úrovni," poznamenal deník.

Na sjezdu vystoupil prezident Zeman se svým projevem.

Na sjezdu ČSSD vystoupil prezident Zeman se svým projevem. Řekl, že by si přál, aby ČSSD vyhrála volby do Poslanecké sněmovny.

List Zemana začátkem roku před první přímou volbou hlavy státu označil za nejhoršího ze všech kandidátů a zároveň období jeho vládnutí coby premiéra v letech 1998 až 2002 přirovnal k politice někdejšího autoritářského slovenského předsedy vlády Vladimíra Mečiara.

Podle Zemana by ČSSD měla vytvořit jednobarevnou vládu, která by se mohla opírat o toleranci KSČM, i když komunisty v této souvislosti prezident v projevu na sjezdu sociální demokracie nejmenoval. "Je jedno, co taková vláda podporována levicovými extrémisty a prezidentem udělá s demokracií, jaký vliv bude mít na veřejné mínění. Důležité je jen to, že Zemanovi nejvíc vyhovuje a že ji chce," uzavřel list.

ČTĚTE TAKÉ

Miloš Zeman odmítl komunikovat se slovenským tiskem po tom, co jej list Sme před prezidentskými volbami označil jako "nejhoršího ze všech kandidátů.

"Za Zemanem stále stojí velmi rozsáhlé (nebo se dá ryChle obnovit) zázemí podivných až hrůzu nahánějících vazeb sahajících od bývalých komunistických aparátčíků a tunelářů až do Moskvy. Navíc má Zeman bohaté zkušenosti s budováním mocenských struktur," napsal list před volbami. Celý článek si přečtěte ZDE.

Na začátku března Zeman také prohlásil, že nebude poskytovat rozhovory nejčtenějšímu českému serióznímu deníku MF Dnes a také Lidovým novinám. Článek si můžete přečíst ZDE.

Lidovky.cz, ČTK