30. června 2010 14:38 Lidovky.cz > Byznys > Média

Služba AdWords od Google není podle Francie transparentní

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

Francouzský protimonopolní úřad obvinil americký internetový vyhledávač Google z nedostatku transparentnosti jeho klíčové reklamní služby AdWords. Úřad dnes uvedl, že firmě nařídil objasnit podmínky služby během čtyř měsíců. Podnik ale věří, že výsledek šetření pro něj vyzní příznivě.

Úřad začal situaci prověřovat na základě únorové stížnosti francouzské služby Navx, která poskytuje GPS a datové služby pro takzvané chytré mobilní telefony. Podle ní zneužil světově největší internetový vyhledávač svou dominantní pozici, když jí zablokoval účet pro AdWords.

"Google zavedl ve své službě AdWords zásady o obsahu způsobem, který postrádá objektivitu a transparentnost," uvedl francouzský regulátor. Výsledkem je podle něj diskriminační přístup k dodavatelům kamerových databází. Placené vyhledávání AdWords představuje jádro reklamního podnikání Googlu na webu.

Navx dodala, že se chování Googlu okamžitě odrazilo v jejích příjmech a výrazně poznamenalo i její růstový potenciál. Google ale věří, že závěrečný nález úřadu vyzní v jeho prospěch. Podle mluvčího společnosti francouzské úřady uznávají její právo stanovit jasná pravidla pro obsah, aby se zaručila adekvátnost reklam.

Protimonopolní úřad nařídil společnostem Google Ireland a Google, aby během čtyř měsíců objasnily rozsah a dopad podmínek AdWords. Zároveň nařídil, aby se účet AdWords firmy Navx obnovil do pěti dnů, napsala agentura Reuters.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...