31. prosince 2017 7:47 Lidovky.cz > Byznys > Média

Smrt letos našlo při výkonu povolání nejméně 81 novinářů

(ilustrační snímek - V Sýrii přišlo o život deset novinářů.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek - V Sýrii přišlo o život deset novinářů.) | foto: Reuters

BRUSEL Při výkonu povolání bylo v letošním roce zabito minimálně 81 novinářů, nejvíce jich zemřelo v Mexiku. Vyplývá to podle agentury AP z výroční zprávy Mezinárodní federace novinářů (IFJ). Mezi zabitými bylo osm žen.

Údaj IFJ o počtu zabitých novinářů je nejnižší za poslední desetiletí. V loňském roce bylo podle organizace zabito 93 novinářů. Prezident IFJ Philippe Leruth nicméně upozornil, že navzdory klesajícímu počtu úmrtí zůstává úroveň násilí při práci novinářů nepřijatelně vysoká.

V Mexiku bylo letos podle IFJ zabito 13 novinářů. V Afghánistánu přišlo o život 11 novinářů, stejně jako v Iráku. Deset novinářů zemřelo v Sýrii, napsala agentura AP.

Zpráva rovněž upozorňuje, že „nebývalý“ počet novinářů byl uvězněn či přinucen uprchnout. Vězněno letos podle IFJ bylo přes 250 novinářů, z toho zhruba 160 v Turecku.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!