Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Snad rozsudek opravdu zabere jako prevence

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

REKLAMNÍ GLOSÁŘ Podle jednoho výzkumu, který jsem slyšel citovat minulý týden na konferenci o krizi a marketingu, začíná dnes třiadevadesát procent veškerého provozu na internetové síti vyhledáváním.

Lidé si zvykli vkládat do internetových vyhledávačů jména značek, s nimiž mají co do činění, sledovat reference, jaké na ně jsou, a podle převažujících ohlasů usuzovat, jak poctivá ta či ona značka je. Důvěryhodné firmy si získávají více zákazníků a coby nový fenomén pro získání důvěry se stále silněji prosazuje nejen postavení firmy na trhu, ale také její chování. Lidé se zkrátka čím dál víc zajímají o to, jak firma jedná se svými zákazníky a jak je poctivá. Pokud chce v dnešní době obstát, musí hrát fér, vést s lidmi dialog a smířit se s tím, že svůj obraz na internetu nemá pod kontrolou a že jí určitou záruku dává právě jen a pouze její poctivé a čestné chování.

Naprosté nepochopení tohoto principu prokázala realitní firma Prolux Consulting, která zažalovala internetový server za to, že nesmazal diskusi, v níž se lidé kriticky vyjadřovali k jejím obchodním praktikám. Ono je to prosté: Když někdo místo poskytování služby cíleně líčí na zákazníky pasti a smyslem jeho činnosti není uspokojovat jejich potřeby, ale vymámit z nich peníze, nemůže se divit, že si o tom řeknou. A v době internetu by neměl být překvapen, že si to sdělí i prostřednictvím internetové diskuse.

Odhlédněme teď od toho, že přínos svobodné internetové komunikace v tomto směru úplně nepochopil ani místopředseda městského soudu Jaromír Jirsa, který kvůli několika sprostým slovům v diskusi nařídil předmětné diskusní vlákno smazat, byť uznal, že jednání Proluxu je kontroverzní a podrobitelné kritice. Je ostatně možné, že server se proti tomuto rozsudku ještě odvolá.

Podstatné však je, že zatímco realitní firma chtěla své kritiky umlčet a kritické ohlasy zašlapat, dosáhla, ať už rozsudek dopadl jakkoli, jenom pravého opaku. Informace o soudu – i o příčinách sporu – se okamžitě rozletěla po celém českém internetu. Jako první ji zveřejnily Lidovky.cz, vzápětí ji převzal server iDnes.cz, ČTK a řada dalších serverů.

Právní zástupkyně Proluxu Consulting vyjádřila u soudu zájem, aby rozsudek působil i "prevenčně". Toto přání s ní sdílím. Budu rád, když si firmy podobné Proluxu uvědomí, že se nevyplácí chtít cenzurovat internet.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...