24. května 2017 10:56, aktualizováno  12:33 Lidovky.cz > Byznys > Média

Telekomunikační novelu schválili poslanci, přinese i vyšší pokuty pro operátory

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Shutterstock

Praha Sněmovna schválila vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Tato změna má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. S úplným přechodem se počítá v roce 2021. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Novela se také týká mobilních operátů. Zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu stejně jako pokuty operátorům, podle vlády také víc ochrání spotřebitele v oblasti elektronických komunikací. Vláda si od tlaku na konkurenci mezi operátory slibuje zlepšení služeb spotřebitelům.

Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř. Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) je přechod na nový standard nutný, protože ČR musí uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro mobilní služby.

Poslanci přijali návrh hospodářského výboru, který stanoví, že ukončení vysílání v dosavadním formátu DVB-T může vláda stanovit nejpozději na 1. únor 2021.

Před náklady domácností na výměnu televizorů varoval budoucí ministr financí Ivan Pilný (ANO). Postihne to podle něj hlavně tu skupinu lidí, která přijímače vyměňuje nikoli v cyklu přirozené obměny, ale až když jsou „na šrot“. Obdobně se vyjádřil poslanec ČSSD Jiří Koskuba. „Zapomínáme na seniory, pro které je televize často jediným společníkem,“ poznamenal. Přelaďovat digitální televize nebo digitální rádia na nový systém podle něj není pro seniory snadná věc.

Návrh zákona kritizuje Česká asociace satelitních operátorů. Podle ní se v novele přiznává veřejná podpora soukromým společnostem, která je v rozporu se soutěžním právem EU. Koncem března proto podala asociace stížnost Evropské komisi.

Ministr Havlíček tvrzení asociace ve středu odmítl. Zájmem asociace je podle něj získat maximum pro svůj obchodní prospěch. „Jedná se jednoznačně o konkurenční boj a o snahu připravit domácnosti o bezplatnou televizní platformu,“ uvedl. Samotné schválení zákona podle něj veřejnou podporu nezakládá, ale určuje pravidla, podle nichž může být podpora stanovena. Provozovatelé pozemního digitálního vysílání dostanou kvůli přechodu na nový standard DVB-T2 od státu kompenzaci kolem 650 milionů korun, uvedl již dříve ředitel regulace Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

Poslanci schválili návrh Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), aby Česká televize musela nabízet při vysílání zahraničních dabovaných filmů nebo seriálů také jejich alternativu v původním znění s titulky.

Zákon také zavádí možnost ukládat operátorům pokuty procentem z jejich obratu. To kritizoval hlavně Ivan Adamec (ODS) a argumentoval tím, že pro může být až likvidační. Neúspěšně navrhoval pokuty podle obratu z novely vypustit. Lhůta pro změnu mobilního operátora se má zkrátit ze 42 na deset dní.

Sobotka: Schválení novely jsme si museli vybojovat

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) ocenili, že poslanci během dnešního hlasování odolali tlaku a schválili vládní novelu o elektronických komunikacích v původní podobě. Předseda vlády na tiskové konferenci ve Sněmovně také vyzdvihl, že se podařilo předlohu projednat v rekordním čase

„Schválení novely, které jsme si museli vybojovat proti odporu silné lobby poskytovatelů služeb satelitního televizního vysílání, přinese zásadní modernizaci televizního vysílání v ČR,“ uvedl Sobotka. Ocenil i to, že předpis Sněmovnou prošel po necelých dvou měsících. „Schválen vládou byl 8. března,“ připomněl. Věří také v hladký úspěch materiálu v Senátu.

Zjednodušení přechodu k jinému operátorovi by podle premiéra mělo vyvinout tlak na operátory, aby zlevnili a přiblížili své ceny evropskému standardu. „Situace na českém trhu v oblasti telefonního a datového připojení je dlouhodobě neúnosná. Čeští zákazníci platí za volání a data mnohem více než klienti mobilních operátorů v okolních zemích,“ uvedl Sobotka s tím, že situace navozuje až dojem kartelové dohody

ČTK