Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Carnajev na obálce časopisu Rolling Stone? Odporné, volá USA

Prestižní americký hudební časopis Rolling Stone umístil na obálku svého srpnového čísla portrét Džochara Carnajeva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prestižní americký hudební časopis Rolling Stone umístil na obálku svého srpnového čísla portrét Džochara Carnajeva. | foto: ČTK

NEW YORK Zděšení a odpor rozpoutal přebal hudebního časopisu Rolling Stone. Americký magazín na titulní straně otiskl tvář bostonského atentátníka Džochara Carnajeva. Na internetu reagovaly tisíce lidí, kteří označili počin redakce za odporný a nevkusný. Časopis se kritice brání a tvrdí, že téma je zpracováno vážně a že je součástí žurnalistických tradic.

Tvář devatenáctiletého mladíka obviněného z dubnového bombového útoku na bostonský maraton se stala dobrým prodejním artiklem. Snímek, který atentátník umístil na svůj facebookový profil, už kromě Rolling Stone použil i deník The New York Times.

"Snaha stylizovat Carnajeva do rockové hvězdy je skandální. Hrůza," reagoval jeden z uživatelů na facebookové stránce amerického hudebního magazínu. Nebyl jediný. Stránku během několika hodin zasypaly tisíce rozhořčených komentářů.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle BBC lidé na Twitteru diskutují o přílišné podobnosti Džochara Carnajeva a zpěváka skupiny Doors Jimma Morissona.

"Hrozné. Hloupá volba. Není to ani chytré ani dráždivé. Jsem zklamaný," napsal například na Twitter radiový moderátor, jehož příspěvek sdílela zpěvačka Pink.  K nesouhlasu se připojili i další hudebníci včetně bostonské punkové kapely, která obětem atentátu darovala 300 tisíc dolarů. "Rolling Stone by se měl stydět. Proč na obálce není fotka jedné z obětí namísto této spodiny?" zlobili se.

Redakce se brání, na fotce nic špatného nevidí

Redakce časopisu obhajuje svou volbu a zpracování snímku tím, že fotografie dobře doplňuje podrobný popis Carnajevovy osobnosti. Text uvádí titulkem: Pumový atentátník. Jak oblíbeného a nadějného studenta opustila rodina a on spadl do radikálního islámu a stal se se netvorem.

"Skutečnost, že Džochar Carnajev je mladý a ve stejné věkové skupině jako řada našich čtenářů, z toho pro nás činí mnohem důležitější záležitost, abychom prozkoumali složitost tohoto problému a získali mnohem ucelenější obraz toho, jak se taková tragédie mohla stát," citovala AP prohlášení magazínu.

Obálka má čtenáře nalákat na článek, jenž vznikl z rozhovorů, které po dva měsíce jedna z redaktorek vedla s Carnajevovými známými a rodinou.

Podle policie Džochar Carnajev a jeho bratr Tamerlan v dubnu zabili tři lidi včetně osmiletého chlapce. Více než 260 lidí podomácku vyrobené bomby zranily. Podle BBC to byl nejhorší útok na území Spojených států od září 2001. Žaloba bude pravděpodobně pro Carnajeva žádat trest smrti.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...