22. srpna 2014 22:12 Lidovky.cz > Byznys > Média

Sobotní LN: Americký Uber versus nové české taxislužby

Služba Uber ve srovnání s vybranými taxislužbami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Služba Uber ve srovnání s vybranými taxislužbami. | foto: Lidové novinyLidovky.cz

O pražské taxislužbě se toho doma i v zahraničí vypráví hodně. Jenže celý obor prochází nenápadnou revolucí, za kterou stojí americká společnost Uber. Nabízíme ochutnávku ze sobotních Lidových novin.

Američané sází na kombinaci luxusu, pohodlné objednávky a­platby v mobilní aplikaci. Už týden působí i v Česku. LN se proto rozhodly vyzkoušet jejich služby na trase z pražského Smíchova na Masarykovo nádraží a porovnat je s přímými konkurenty. Je lepší Tick Tack Taxi podnikatele Radima Jančury? Nebo aplikace Liftago? 

  • Více v LN.

Miloš Zeman stavitel

Když na konci 19.­století vykoupili Fürstenbergové několik zemědělských usedlostí nedaleko svého zámku v Lánech, nechali na jejich místě zbudovat palmový skleník. Ten se stal chloubou rozsáhlých zahrad kolem jejich sídla. Nyní je barokní stavba majetkem českých prezidentů a skleník chátrá.

Změnit to chce Správa pražského hradu, která vyhlásila veřejnou zakázku na jeho kompletní rekonstrukci. Rozsáhlé opravy mají stát zhruba 25 milionů korun. Jaké jsou další stavební plány na Hradě a také v Lánech?

  • Více v LN.

 Pokus o jiný pohled na Somálsko

Jen v málokteré zemi došlo v posledním čtvrtstoletí k takové proměně společnosti jako v Somálsku. Občanská válka vedla nejen k rozpadu státu, ale v některých částech země i k zárodkům fungující demokracie, předtím zde nepředstavitelné. Z převážně nomádské společnosti s jediným velkoměstem se stala země s regionálními centry.

  • Celý článek najdete v aktuálním vydání Lidových novin

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz