7. července 2015 22:25 Lidovky.cz > Byznys > Média

Soud přikázal zničit Biľakovy memoáry. Vyhověl tak žádosti potomků

Vasil Biľak na snímku z prosince 1989. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vasil Biľak na snímku z prosince 1989. | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Paměti význačného komunistického funkcionáře a politika Vasila Biľaka nazvané Až po mé smrti musí jejich vydavatel stáhnout z prodeje a výtisky zničit. Rozhodl tak v úterý Vrchní soud v Praze. Vydání knihy napadli Biľakovi potomci, kteří tvrdili, že vydavatel nemá na pamětí jejich otce práva. takzvaného zvacího dopisu, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968.

Zprávu přinesl server iDnes.cz. Podle vydavatele Svatopluka Štefla kniha obsahuje natolik závažné informace, že veřejnost má právo je znát. Soudkyně vrchního soudu potvrdila předchozí rozsudek, protože vydavatel v minulosti nevyužil termín, dokdy se k nařčení z porušení autorských práv mohl vyjádřit. Štefl tvrdí, že jeho matka kvůli svým zdravotním problémům přehlédla oznámení zaslané do datové schránky.

Biľakovy paměti vyšly už v roce 1991 pod názvem Miľníky môjho života, ale podle Biľaka to bylo vydání bez jeho souhlasu. Později ho s prosbou o vydání pamětí oslovil právě Štefl z vydavatelství BVD, který nyní tvrdí, že k tomu dostal ústní souhlas s podmínkou, že kniha smí vyjít až po Biľakově smrti. „Zakázal nám také cokoli krátit, měnit nebo doplňovat,“ uvedl Štefl. Dodal, že do knihy zařadil také několik stran nového textu, které mu Biľak poskytl.

Biľak, bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa (KSČ), zemřel loni v únoru ve věku 96 let. Štefl záhy vydal jeho paměti včetně pozdějších dodatků a s komentářem historika Vladimíra Čermáka. Biľakovi potomci Dmitrij Biľak a Naděžda Ševcová podali žalobu kvůli údajnému porušení autorských práv několik měsíců po vydání knihy.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...