Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Soud rozhodne o nároku novinářů na 300 milionů od státu

Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pražský městský soud bude v polovině dubna rozhodovat o žalobě, kterou se Syndikát novinářů ČR domáhá na státu 302 milionů korun kvůli nesplněnému závazku vystavět profesnímu sdružení nové sídlo. Obvodní soud pro Prahu 1 loni syndikátu přiznal nárok na 191 milionů a úroky z prodlení, stát se však proti tomuto rozhodnutí brání odvoláním.

Celý spor má počátek v roce 1967. Někdejší Svaz československých novinářů tehdy převedl do vlastnictví státu dvě své budovy nad Václavským náměstím, na jejichž místě později vyrostla novostavba Federálního shromáždění. Stát se na oplátku v hospodářské smlouvě zavázal, že novinářské organizaci postaví nové sídlo v proluce u Jiráskova mostu. Do té doby získali novináři k bezplatnému užívání dva domy v Pařížské ulici.

Řeší se výše odškodného

Nové sídlo se ale nikdy stavět nezačalo. V proluce původně přislíbené novinářům po letech vyrostl Tančící dům architektů Franka Gehryho a Vlada Miluniče. Ještě dříve stát s novináři jednal například o parcele v Nekázance nebo budově nad stanicí metra Můstek. Po roce 1989 se syndikát neúspěšně pokusil získat do svého vlastnictví alespoň jeden z domů v Pařížské, protože druhý mezitím dostal zpět restituent. Stát budovu převedl na památkáře, potom ji prodal.

V roce 2005 proto syndikát podal na stát žalobu. O sedm let později, a to až po zásahu Nejvyššího soudu, justice pravomocně uznala nárok profesního sdružení jako důvodný. Nyní soudy řeší konkrétní výši odškodného, které má syndikát dostat.

Ministerstvo financí na straně žalovaných

Obvodní soud pro Prahu 1 vyšel loni v září ze znaleckého posudku, který vypracoval ústav Boheima Experts. Podle něj by hodnota dvou nemovitostí převedených novinářským svazem na stát činila ke dni vzniku škody 191,2 milionu korun.

Soudce Petr Novák se s tímto posudkem ztotožnil a označil jej za precizně vypracovaný a jeho závěry za řádně odůvodněné a logické. Proto syndikátu přiznal uvedenou částku a jeho žádost o dalších téměř 111 milionů zamítl. Zároveň státu nařídil, aby sdružení zaplatil další tři miliony jako náhradu nákladů soudního řízení.

Odvolací senát pražského městského soudu tento rozsudek projedná 15. dubna. Na straně žalovaných stojí za Českou republiku ministerstvo financí.

Syndikát novinářů je dobrovolným profesním sdružením, které v současné době sídlí na Senovážném náměstí. Členem syndikátu se může stát každý aktivní novinář, ať už pracuje na stálý pracovní poměr, nebo volně spolupracuje s redakcemi.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...