4. března 2015 6:43 Lidovky.cz > Byznys > Média

Bloger urazil na internetu tuniskou armádu. Dostal půl roku vězení

U počítače (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U počítače (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

TUNIS Tuniský odvolací soud snížil trest pro blogera Jasíra Ajarího. Namísto ročního vězení za údajnou urážku armády dostal jen šest měsíců. Informovala o tom agentura AFP.

Vojenský soud potrestal Ajarího za jeho komentáře na sociální síti Facebook, v nichž prý pomlouval ministra obrany a vysoce postavené představitele armády. Původně byl třiatřicetiletý bloger odsouzen v nepřítomnosti loni v listopadu dokonce na tři roky, nicméně když se v prosinci vrátil z Paříže, soud se konal znovu. Obhájce Ajarího tehdy prohlásil, že rozsudek je útokem na svobodu vyjadřování jeho klienta.

Ajarího rodina i nynější rozsudek odsoudila. Bloger, který byl stoupencem předchozího prozatímního prezidenta Munsifa Marzúkího, označil proces za zpolitizovaný.

Ajarí se zapojoval do protirežimních akcí před svržením prezidenta Zína Abidína bin Alího v roce 2011. S kritikou ale pokračoval i po pádu tohoto diktátora. Je synem vojenského velitele, který byl v květnu roku 2011 zabit při střetech se skupinou islamistů.

Lidovky.cz, ČTK