21. dubna 2015 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Špionáž a propaganda. Írán chce soudit amerického novináře

Reportér Washington Postu Jason Rezaian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reportér Washington Postu Jason Rezaian | foto: Reuters

TEHERÁN Americký novinář íránského původu Jason Rezaian, který je zadržován devět měsíců v Íránu, bude obžalován ve čtyřech bodech. Je mezi nimi špionáž, spolupráce s nepřátelskými vládami a šíření propagandy.

Američan byl zadržen loni v červenci a obviněn byl v prosinci. Obsah obžaloby byl zveřejněn až nyní. Rezaian pracoval pro list The Washington Post, jehož vedení označilo obvinění za absurdní.

Výkonný ředitel The Washington Post Martin Baron obvinil Írán, že udržuje „neobhajitelné mlčení“ kolem Rezaianova  zadržování. Americké ministerstvo zahraničí považuje obvinění rovněž za naprosto absurdní.

Novinářova právnička Lejla Ahsanová se poprvé o bodech obžaloby dověděla až v pondělí, kdy se s Rezaianem sešla. Podle podrobného znění obžaloby se Američan snažil získat informace o „vnitřní i zahraniční íránské politice a poskytoval je lidem s nepřátelskými úmysly“.

Žádné důkazy

Ahsanová se domnívá, že proti jejímu klientu neexistují žádné důkazy. Z povahy své novinářské práce se prý snažil získávat informace a zveřejňovat je. Nikdy ale neměl přímý ani nepřímý přístup k tajným informacím,“ řekla.

Rezaian je zadržován v teheránské věznici Evín a jeho případem se má zabývat revoluční soud, který většinou projednává kauzy související s ohrožením národní bezpečnosti. Termín procesu zatím není znám.

Írán s USA neudržuje diplomatické vztahy, ale obě země spolu v minulých měsících začaly jednat i bilaterálně v rámci rozhovorů o íránském jaderném programu. Tyto rozhovory mají do konce června přinést dohodu, která umožní zrušit protiíránské sankce výměnou za několikaleté omezení jaderného programu.

Lidovky.cz, ČTK