Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

USA zvýší ochranu dětí na internetu, firmy zneužívají jejich data

Chlapec s notebookem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec s notebookem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Spojené státy se chystají výrazně zpřísnit ochranu dětí na internetu. Důvodem je současná praxe mnoha velkých firem, ale i vývojářů aplikací, kteří shromažďují údaje o milionech mladých uživatelů internetu, aniž by o tom věděli jejich rodiče, napsal deník The New York Times. Některé stránky a aplikace uchovávají i takové detaily, jako jsou fotografie dětí či údaje o pozici jejich chytrých mobilních telefonů. Panují přitom obavy, že tyto informace by mohly sloužit k identifikaci jednotlivých dětí.

Shromažďování dat o internetových uživatelích je ve Spojených státech legální. Podle Federální komise pro obchod (FTC) by se ale měla zvýšit ochrana dětí. Webové stránky proto napříště zřejmě budou muset získávat souhlas rodičů, aby mohly sledovat aktivity dětí na internetu. Děti by tak třeba bez tohoto souhlasu nemohly na web nahrávat své fotografie.

Co vaše dítě dělá na internetu
"V současnosti má téměř každé dítě počítač v kapse a pro rodiče je mnohem složitější sledovat, co jejich děti dělají online, s kým komunikují a jaké informace sdílejí," uvedla Mary Englová z FTC.

Zástupci marketingových firem ale příliš zásadní změnu současných pravidel odmítají. Firmy by podle nich pak mohly omezit své nabídky zaměřené na děti. "Potřebujeme rozsáhlou změnu pravidel? Odpověď zní ne," uvedl Mike Zaneis z oborové asociace Výbor pro interaktivní reklamu.

Současný zákon z roku 1998 ukládá provozovatelům webových stránek pro děti, aby získali souhlas rodičů v případě, že shromažďují osobní informace jako telefonní čísla či adresy u dětí mladších 13 let. Zastánci ochrany osobních údajů, ale upozorňují, že díky technologickému pokroku nyní lze na internetu sledovat pestrou paletu aktivit i osobních rysů spotřebitelů.

Vyfotit se s klaunem Ronaldem
Některé z těchto technik přitom podle nich mohou vystavit děti riziku. Upozorňují například na aplikaci na stránkách řetězce rychlého občerstvení McDonald's, kde se děti mohou "vyfotit" s maskotem firmy, klaunem Ronaldem.

Stačí, když tam nahrají svou fotografii, a stránka jim vygeneruje fotku s klaunem. Firma ale podle ochránců osobních údajů ukládala tyto fotografie tak, že byly veřejně dostupné.

ČTĚTE TAKÉ

Loni FTC podala stížnost na firmu W3 Innovations, která vyvíjí populární aplikace pro telefony iPhone či multimediální přehrávače iPod. Jedna z aplikací například vybízí děti, aby navrhovaly oblečení pro postavičku Emily a zasílaly elektronickou poštou své komentáře na příslušnou webovou stránku. Aplikace podle FTC porušila pravidla pro ochranu dětí, když shromažďovala jejich e-mailové adresy a pobízela je, aby na webu zveřejňovaly své osobní údaje. Firma nakonec při soudním vyrovnání zaplatila 50 000 dolarů.

FTC by nová pravidla měla zveřejnit během několika týdnů. Pokud nedoznají změny, nebudou například dětské webové stránky moci sledovat aktivity dětí na internetu, aby na ně mohly lépe zacílit reklamu.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.