Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Srbský soud potrestal vraždu chorvatského investigativního novináře

Soud (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BĚLEHRAD Srbský soud ve středu potrestal dva Srby, kteří se v roce 2008 podíleli na vraždě chorvatského novináře Iva Pukaniče, jehož list odhaloval zločiny a korupci v balkánských zemích. Údajného organizátora vraždy ale pro nedostatek důkazů soud propustil na svobodu. Uvedla to agentura Reuters.

Dalších šest spolupachatelů vraždy potrestal už před čtyřmi lety chorvatský soud, ale přesto vyšetřovatelé dodnes nevědí, kdo si vraždu investigativního novináře objednal.

Hlavní obžalovaný v případu, Željko Milovanović, si má podle dnešního verdiktu odpykat 40 let za mřížemi za to, že v centru Záhřebu odpálil nálož, která zabila majitele a šéfredaktora časopisu Nacional Pukaniče a šéfa marketingu tohoto listu Nika Franjiče. Milenko Kuzmanović vyvázl s pěti lety vězení za to, že skupině zabijáků obstarával logistickou podporu.

Nedostatek důkazů

Soud pro nedostatek důkazů zprostil obvinění údajného šéfa srbského podsvětí, Sretena Joviče, který podle žalobců byl organizátorem vraždy. Jocić byl už v roce 2010 v Srbsku odsouzen na 15 let do vězení za jinou vraždu.

Pukanić psal o organizovaném zločinu na Balkáně a o jeho propojení s politickými špičkami, čímž se nejspíše stal nepohodlným, a proto byl odstraněn.

Organizovaný zločin zažil na Balkánu skutečný rozkvět během válek, provázejících rozpad Jugoslávie v 90. letech. Následně někdejší jugoslávské republiky nastoupily cestu do Evropské unie, a tak se musely vypořádat s organizovaným zločinem jako jednou z podmínek integrace. Členy EU se už stalo Slovinsko a Chorvatsko.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz