Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Stanice CNN si všimla popálené Natálky. Píše o extremismu v Česku

Útok ve Vítkově se dostal na první místo na webu stanice CNN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útok ve Vítkově se dostal na první místo na webu stanice CNN. | foto: Reprofoto

PRAHA Soud se žháři z Vítkova a osud malé Natálky zaujaly zpravodajskou stanici CNN, která si reportáž o události pověsila mezi hlavní zprávy dne na své internetové stránce.

Článek s titulkem Romská dívka si nese jizvy z útoku nenávisti

Ministr ocenil vyšetřovatele

Ministr vnitra Martin Pecina ocenil čtyři vyšetřovatele loňského žhářského útoku, Lubomíra Metnara, Luďka Nytru, Josefa Kubánka a Miroslava Knižátka.

popisuje osud malé Natálky i útržky výpovědí žhářů před soudem. S odkazem na kritickou zprávu EU zmiňuje nerovný přístup českých Romů ke vzdělání a práci.

Server cituje odborníka na extremistické skupiny z brněnské Masarykovy univerzity Miroslava Mareše, podle nějž DS nebyla do útoku na romský dům zapojena přímo, ale nese odpovědnost za rozdmýchávání protiromských nálad.

Část reportáže se zmiňuje o Lucii Šlégrové, která byla na kandidátce DS v krajských volbách v roce 2008. Šlégrová popírá, že se DS inspirovala nacistickou ideologií a tvrdí, že prosazuje vlastní nacionalistické myšlenky. "Česká republika by měla být pro lidi, kteří se umějí chovat. Jestliže se cikáni nechtějí řídit pravidly, mohou odejít," cituje CNN Šlégrovou.

Situace v Maďarsku a na Slovensku
Materiál CNN se zmiňuje i o krajní pravici v Maďarsku a o postavení Romů na Slovensku. V bohaté obrazové příloze reportáže je i billboard nacionalistické Slovenské národní strany (SNS). Je na něm fotografie potetovaného muže tmavé pleti s textem Volte SNS, ať nemusíme živit ty, kdo nechtějí pracovat. K objasnění situace Romů na Slovensku si CNN vybrala vesnici Ostrovany, jejíž správa nechala postavit zeď mezi romskou čtvrtí a zbytkem vesnice. Na fotografiích z Ostrovan jsou honosné domy bílých občanů a nuzné romské chatrče.

Reportáž CNN končí analogií útoku na rodinu ve Vítkově a Hitlerovým vyhlazováním židů i Romů a citací premiéra Fischera, který přišel v holokaustu o příbuzné s výjimkou otce a babičky: "Společenská paměť 65 let po druhé světové válce slábne."

Originální článek najdete zde Roma girl bears scars of 'hate attack'.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.