15. července 2009 20:39 Lidovky.cz > Byznys > Média

Staronový šéf ČT Janeček: Radní se nenechali zviklat

Jiří Janeček, staronový šéf ČT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Janeček, staronový šéf ČT. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Nebyl favoritem, přesto z tříkolové volby vyšel jako vítěz. Jiří Janeček obhájil post a dalších šest let bude generálním ředitelem České televize. "Radní se nenechali zviklat tím mediálním obrazem," pochvaloval si po zvolení Janeček.

LN Jak vlastně vnímáte to, že jste byl znovu zvolen? Co to je za signál od radních? Čekáte, že teď vám takříkajíc půjdou po krku, že skutečně budete muset rychle splnit kroky, které jste všechny slíbil či které jste dosud nesplnil?
Myslím, že radní se nenechali zviklat tím mediálním obrazem, který není úplně, jak vy dobře víte, objektivní. Že vnímají, co se tady všechno udělalo, vnímají výsledky práce a vnímají viditelná čísla, viditelné věci jako jsou programy a pořady a že k tomu přistoupili prostě proto, že je tady aspoň jistá záruka, že se něco stane, že se něco posune. Protože ta historie tomu napovídá. Myslím, že to je celkem normální. A kdyby tady nebyla mezi radou a ředitelem určitá symbióza, tak by to dopadlo, jak to dopadalo v předchozích letech, kdy budou odcházet ředitelé a přicházet radní a televize bude stagnovat a bude ve sporu. Jestli to někdo chce, možná o to i někdo bojoval, což aspoň cítím z některých mediálních kampaní, tak se to nepodařilo.

LN Ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich začal být favorizován poté, co začaly jít zvěsti, že vy jste ztratil politickou podporu. On byl chvíli brán jako možný vhodnější ředitel ČT, než vy. Pak se mezi novináři objevily ty záhadné výpisy z jeho mobilu, které ukazovaly, jak čile komunikuje s politiky. Lze se přitom dohadovat, kdo to z nejužšího vedení mohl vynést, vy jste nakonec z volby vyšel jako vítěz, jak se k němu chováte teď?
Jsem s Milanem v pohodě. Jenom si myslím, že možná kontakty s politickou sférou by měly být skutečně omezené a pouze v případech, kdy se jedná o volby nebo tak podobně. Obraz ředitele zpravodajství by pak nemusel být tak špatný, já se s Milanem o tom musím domluvit.

LN Takže i vy přestanete s politiky mluvit?
Ne, já jsem generální ředitel, já jsem manažer. Milan je sice manažer, ale je blíž věci, která je velmi citlivá. Já s tím nemám problém, vždycky jsem musel komunikovat s politiky a budu samozřejmě dál. Říkám, nejsme v inertní atmosféře.

LN Zvyšování koncesionářských poplatků bude také jedna z věcí týkající se hospodaření, které budou na programu ve vaší další šestiletce?
Pravděpodobně ano.

LN Jak byste to chtěl udělat? Budete se dál pokoušet o to, aby poslanci zavedli do zákona tzv. inflační doložku, tedy zvyšování poplatků, pokud inflace přesáhne určitou míru?
Přesně tak, inflační doložka.

Celý rozhovor s Janečkem a další podrobnosti si přečtěte v úterním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!