Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Stát dluží miliony bývalým radním

Média

  12:08
Celkem asi patnáct milionů korun by měla dostat šestice někdejších členů rady pro vysílání za to, že je tehdejší premiér Špidla v dubnu 2003 na návrh poslanecké sněmovny odvolal, a to kvůli jejich údajné vině na prohrané arbitráži s americkou CME v rámci sporu o televizi Nova.

Europoslanec a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný v budově pražského městského soudu foto: ČTK

Městský soud v Praze loni v květnu Špidlovo rozhodnutí zrušil, z důvodu nepřezkoumatelnosti pro nedostatek důvodů. Mandáty radních tudíž běžely dalších několik let, skončily až v rozmezí července 2006 a května 2007 a radním za tu dobu náleží plat. Teď to uznal i současný premiér Mirek Topolánek (ODS), v dopise Vítězslavu Janákovi (ČSSD), předsedovi parlamentní mediální komise.

Petr Štěpánek, jeden z neprávem odvolaných radních, LN řekl, že ušlé platy, které měla šestice dostat za členství, vypočetl už loni úřad vysílací rady. „Vypracoval tabulku platů všech dotčených radních v závislosti na tom, jak se měnila výše platu radního. Podle délky funkčního období se u každého jedná o jinou částku, asi čtyřicet až padesát měsíčních platů, které jsou pro člena RRTV víceméně na úrovni poslaneckého platu.“ U některých se navíc může lišit výše odstupného. „V zásadě to jsou ale částky mezi dvěma a třemi miliony korun na osobu,“ doplnil Štěpánek.

Vztaženo na všechny, kteří se soudili (kromě nynějšího radního telekomunikačního úřadu Petra Štěpánka to byli i současný koordinátor televizní digitalizace Zdeněk Duspiva, Petr Žantovský,  Pavel Foltán, Josef Musil a Jiří Novotný), jde zhruba o patnáct milionů korun.

Podle Štěpánka je výplatním místem úřad vysílací rady, s tím ale její současný předseda Václav Žák nesouhlasí: „Je třeba otevřít prostor pro to, aby to dořešily soudy, případně exekutivní rozhodnutí vlády. My nemůžeme bez titulu vyplácet peníze. Není to otázka vůle.“ Podle Petra Bratského (ODS) by sněmovna by měla uznat chybu své předchůdkyně a na plénu jasně stanovit, že ušlý zisk se má radním vyplatit.

Neprávoplatné odvolání bývalých radních by mohlo zvrátit i řadu rozhodnutí vysílací rady z několika let – členy totiž měla dál být i odvolaná šestice, ta se ale tehdejších jednání nemohla účastnit, potažmo rozhodovat. Podle Miroslava Grebeníčka (KSČM) jsou takových rozhodnutí v oblasti regulace televizního a rozhlasového vysílaní jistě tisíce a kdyby se nyní dotčení vysílatelé či jiné subjekty na trhu rozhodly napadat, „došlo by ke kolapsu v mediální sféře, včetně digitalizace“.

Místopředseda mediální komise Petr Pleva (ODS) nicméně varoval předtím, aby si poslanci nechávali vypracovat konkrétní posudky možného vývoje od Parlamentního institutu a od Ústavu státu a práva Akademie věd, jak navrhoval sociální demokrat Jandák. Podle Plevy by se tím jen dával návod pro případné stěžovatele, jak zpochybnit jistoty provozovatelů vysílání a mediálního prostředí vůbec. „(Premiérův) dopis je tak silný argument, že kdyby nedošlo k automatickému vyplacení peněz, soud to udělá,“ míní Pleva.

Jandák: Dnes vám rány ošetříme

Debata vyústila v hádku mezi představiteli dvou největších parlamentních stran o průběh událostí kolem arbitráže. „Vy jako sociální demokracie jste způsobili tuto situaci svým protiprávním rozhodováním a teď chcete ještě, aby ten marasmus pokračoval. Na to už nemám slov,“ rozčílil se Pleva a opustil jednací místnost.

„Já jsem tady v té době neseděl, to se na mě nezlobte,“ odpověděl Jandák. „Já v tom žádný marasmus nehledám, já se v tom jenom nevyznám. A vy chcete zas strčit hlavu do písku a vykašlat se na to, tak to ne, pardon.“ Směrem k Petru Štěpánkovi, který namítl, že to byla ČSSD, kdo před pěti lety bývalou radu pro vysílání kvůli sporu o Novu „popravovala“, Jandák dodal: „Dnes vám rány ošetříme.“

Štěpánek, který byl i s několika bývalými kolegy jednání poslanců přítomen, pak v rozhovoru s LN připomněl ještě další aspekt sporu: „Mně samotného ještě zajímá otázka, jestli se finanční odškodnění bude týkat i radních, kteří do soudního sporu nešli.“ Odstupné by pak mohlo dostat dalších několik členů rady, které Špidla také odvolal. „Kdyby se to mělo týkat všech členů rady, dostaneme se k částce třicet milionů korun. Je tam ještě podmnožina těch radních, kteří byli odvoláni a pak znovu zvoleni, paní docentka Macková a pan Novák,“ přibližuje Petr Štepánek.

Štěpánek: Je to ještě málo

Zmiňuje si i o tlaku na jednotlivé radní: „Málokdo si při pohledu zpátky uvědomí, čím jsme si prošli. Neuvěřitelný psychický tlak, jakým způsobem jsme byli dehonestováni ve sdělovacích prostředích. Když o vás předseda vlády, ministr kultury, ministr zahraničních věcí a spousta dalších činitelů říkají neuvěřitelné věci a média to přebírají... My máme trvale poškozená jména, protože to bohužel není tak, že by se stejným zájmem, když kauza dospěla ke konci, sem přišla Česká televize a odsud udělala přímý přenos,“ říká Štěpánek.

„Jediný výstup z toho, že jsme spor vyhráli, bude ‚ti, kteří to zavinili, ještě chtějí peníze‘. To, že se mezitím vyšetřilo, jak policejním vyšetřováním, tak na půdě parlamentu, že rada za prohranou arbitráž nenesla žádnou odpovědnost, je zapomenuto. My jsme byli jednou ocejchováni, jednou to bylo přičteno nám, veřejnost už tyto nuance nevnímá. Takže myslím, že peníze, kterých se nejspíš domůžeme, že to je ještě málo, za to životní martyrium, kterým jsme si prošli, a u kolegy Novotného to vlastně bylo spojeno s tím, že ho tahle politická hra pana Špidly a spol. málem stála život, protože ho tehdy stihl těžký infarkt,“ dodává.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...