11. března 2014 22:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Středeční LN: Vědou otřásá skandál

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Instituce, která je klíčová pro financování české vědy, se otřásá. Předsednictvo Grantové agentury ČR zasáhlo do výběru projektů a pominulo odborné posudky.

Výsledkem je rezignace nejméně pěti hodnotitelů, naštvaní vědci a stížnosti v Poslanecké sněmovně. Ohrožena je pozice Petra Matějů, předsedy agentury rozdělující ročně 3,2 miliardy korun na základní výzkum. Tím spíše, že vedení instituce tvrdě zkritizovala za jiné její kroky Univerzita Karlova spolu s Akademií věd.

Tahanice o Knihovnu Václava Havla pokračují

Od smrti Václava Havla uplynuly více než dva roky. Sen miliardáře Zdeňka Bakaly o tom, že v historické budově na pražském Loretánském náměstí otevře „vzdělávací centrum“, které by mimo jiné mapovalo prezidentovo dílo, je však stále v nedohlednu. Dosud totiž nezískal potřebná povolení.

Stát chce kauze od půjčoven aut

Nejen firmy jako Shell nebo Unipetrol patří mezi distributory pohonných hmot, kteří musejí od loňského října splnit přísné podmínky registrace, včetně platby dvacetimilionové kauce. Podle názoru, který nedávno publikovala celní správa, se popis distributora v novele zákona o pohonných hmotách vztahuje i na půjčovny aut – pokud je součástí nabízené služby také zápůjčka kreditní karty k tankování po dobu užívání vozu.

Lidové noviny