Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Studenta proslavily sociální sítě. Šíří na nich odvážné reportáže

Média

  10:51
BANGKOK/PRAHA - Německý student žurnalistiky Florian Witulski už byl vězněn v Teheránu i postřelen v Bangkoku. V reportážích vše zaznamenal na svůj internetový blog.

Zuřivý reportér Florian Witulski. foto: Reprofoto

V pouhých třiadvaceti letech se německý student, cestovatel a dobrodruh proslavil coby nezávislý zahraniční zpravodaj, jakému američtí novináři říkají "reportér v civilu". V posledních týdnech se Florian Witulski, rodák z malého města poblíž Hannoveru, který studuje žurnalistiku na univerzitě v Bangkoku, zapsal do povědomí zejména díky svým reportážím z protivládních protestů a nepokojů v Thajsku.

Záběry přebrala i France 24 nebo CNN
Zprávy z místa dění - psané často velmi odvážným a nevybíravým způsobem - stejně jako fotografie a videozáznamy umisťuje Witulski pravidelně na stránky svého internetového blogu Vaitor.com, na který přispívá již od června roku 2004. Díky možnosti šíření a dostupnosti jejich obsahu skrze internetové sociální sítě jako Facebook a Twitter se těší nebývalému zájmu čtenářů a příznivců. Počet odběratelů jeho příspěvků na poslední jmenované síti vzrostl jen za poslední měsíc z původní stovky na pět tisíc.

REPORTÁŽE SLEDUJTE ZDE

Witulského videozáznamy událostí v centru Bangkoku byly natolik autentické, že je přejala kupříkladu francouzská televizní stanice France 24 či internetové zpravodajské servery americké stanice CNN a německého listu Der Spiegel. Veškeré záběry přitom Witulski pořídil se zlomenou rukou - po vypuknutí nepokojů byl totiž zasažen gumovým projektilem.

Zatčení v Íránu
Záznamy a reportáže z Bangkoku však nejsou jediným pozoruhodným příspěvkem Witulského nezávislého zpravodajství. Vloni se kupříkladu "nachomýtl" k íránským protivládním protestům. Když se pokoušel fotoaparátem zachytit dění v ulicích Teheránu, zatkla jej policie, převezla do zadržovací cely a fotoaparát zničila.

V cele, kde byl podle vlastních slov vězněn po čtyři dny a během nich každou hodinu znovu vyslýchán, mu však nedopatřením ponechali mobilní telefon, na jehož fotoaparát Witulski zachytil několik snímků vězeňského interiéru. "Bál jsem se, v jednu chvíli jsem si myslel, že už v tom vězení strávím zbytek života," citoval Witulského server CNN. "Měli mě za špiona, proto mě neustále vyslýchali, ale pak jim nezbylo než mě pustit," dodal.

Miluje adrenalin
Navzdory obdivuhodnému počtu Witulského čtenářů a příznivců se mnozí profesionální novináři ptají, co jej vede k tak riskantnímu chování a proč - i po mnohých otřesných zkušenostech - nadále dává všanc vlastní život a vyhledává nebezpečná místa, jen aby o nich mohl prostřednictvím internetových sítí zpravovat celý svět.

"Nejsem beze strachu. Plně si uvědomuji, co dělám. Člověk může být v bezpečí i uprostřed střelby, když ví, co se děje," uvedl pro CNN. "Miluji práci reportéra a dokumentaristy. Ale uznávám, že je to i otázka adrenalinu," dodal.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!