Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Studenti z opavské univerzity diskutovali s LN o mediální manipulaci

Dalibor Balšínek přednášel studentům Slezské univerzity v Opavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalibor Balšínek přednášel studentům Slezské univerzity v Opavě. | foto: Adolf Horsinek, MAFRA

Mediální manipulace a proměna médií za posledních dvacet let. Dvě témata, která zazněla na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Přednášejícími byli šéfredaktor LN Dalibor Balšínek a právník a vedoucí přílohy LN Právo & Justice Tomáš Němeček.

Lidové noviny si letos připomínají 120. výročí od svého založení. Při této příležitosti pořádají sérii přednášek na vysokých školách.

Vedoucí přílohy Právo & Justice Tomáš Němeček měl pro studenty připraveny tři kazuistiky, na kterých přesvědčivě demonstroval úmyslné případy cílené manipulace médií. Učinil tak na případu prodeje domu v Tróji rodinou Karolíny Peake, zahraniční cesty prezidentského kandidáta Jana Fischera a jeho tzv. setkání s osobnostmi amerického politického života a účelově sestříhaného videa TV Nova diskreditující Romy.

Autoři LN přednáší na vysokých školách

Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost.

V Opavě byla studentská účast - na to, že šlo o pátek před velikonočním víkendem - slušná, kolem pětatřiceti studentů, převážně historici. 

"Ptali se na důvěryhodnost médií. Jeden student se ptal, proč LN v roce 2006 podpořily před volbami pravicové strany. Odpovídal jsem, že mi připadá čestnější vyjevit redakční názor než se tvářit neutrálně a projevovat své politické preference skrytě," popsal Tomáš Němeček.

ČTĚTE TAKÉ:

Co budou zkoumat literární historici?

Dalibor Balšínek rozebíral v Opavě nástup digitálních technologií ve zpravodajství či ve fotografii. Z publika reagoval docent literární historie, rozvinula se zajímavá debata o tom, co budou zkoumat literární historici, když úplně vymizí dopisy a deníky a korespondence spisovatelů zůstane jen v SMS.

Přítomní pak také připomněli, že v Opavě byla nedávno výstava věnovaná zesnulému ostravskému spisovateli Janu Balabánovi. Ten naštěstí ještě většinu života prožil v před-digitálním věku, takže se dochovaly dopisy i fotografie.

Dalibor Balšínek také nahlas přemýšlel, jestli by ještě vůbec mohl otevřít svou bakalářskou práci ze Slezské univerzity - ukládal ji totiž na disketu, což je nosič, na nějž už většina dnešních počítačů nepamatuje.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!