Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Studenti z opavské univerzity diskutovali s LN o mediální manipulaci

Dalibor Balšínek přednášel studentům Slezské univerzity v Opavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalibor Balšínek přednášel studentům Slezské univerzity v Opavě. | foto: Adolf Horsinek, MAFRA

Mediální manipulace a proměna médií za posledních dvacet let. Dvě témata, která zazněla na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Přednášejícími byli šéfredaktor LN Dalibor Balšínek a právník a vedoucí přílohy LN Právo & Justice Tomáš Němeček.

Lidové noviny si letos připomínají 120. výročí od svého založení. Při této příležitosti pořádají sérii přednášek na vysokých školách.

Vedoucí přílohy Právo & Justice Tomáš Němeček měl pro studenty připraveny tři kazuistiky, na kterých přesvědčivě demonstroval úmyslné případy cílené manipulace médií. Učinil tak na případu prodeje domu v Tróji rodinou Karolíny Peake, zahraniční cesty prezidentského kandidáta Jana Fischera a jeho tzv. setkání s osobnostmi amerického politického života a účelově sestříhaného videa TV Nova diskreditující Romy.

Autoři LN přednáší na vysokých školách

Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost.

V Opavě byla studentská účast - na to, že šlo o pátek před velikonočním víkendem - slušná, kolem pětatřiceti studentů, převážně historici. 

"Ptali se na důvěryhodnost médií. Jeden student se ptal, proč LN v roce 2006 podpořily před volbami pravicové strany. Odpovídal jsem, že mi připadá čestnější vyjevit redakční názor než se tvářit neutrálně a projevovat své politické preference skrytě," popsal Tomáš Němeček.

ČTĚTE TAKÉ:

Co budou zkoumat literární historici?

Dalibor Balšínek rozebíral v Opavě nástup digitálních technologií ve zpravodajství či ve fotografii. Z publika reagoval docent literární historie, rozvinula se zajímavá debata o tom, co budou zkoumat literární historici, když úplně vymizí dopisy a deníky a korespondence spisovatelů zůstane jen v SMS.

Přítomní pak také připomněli, že v Opavě byla nedávno výstava věnovaná zesnulému ostravskému spisovateli Janu Balabánovi. Ten naštěstí ještě většinu života prožil v před-digitálním věku, takže se dochovaly dopisy i fotografie.

Dalibor Balšínek také nahlas přemýšlel, jestli by ještě vůbec mohl otevřít svou bakalářskou práci ze Slezské univerzity - ukládal ji totiž na disketu, což je nosič, na nějž už většina dnešních počítačů nepamatuje.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...