Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Studenti z opavské univerzity diskutovali s LN o mediální manipulaci

Dalibor Balšínek přednášel studentům Slezské univerzity v Opavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalibor Balšínek přednášel studentům Slezské univerzity v Opavě. | foto: Adolf Horsinek, MAFRA

Mediální manipulace a proměna médií za posledních dvacet let. Dvě témata, která zazněla na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Přednášejícími byli šéfredaktor LN Dalibor Balšínek a právník a vedoucí přílohy LN Právo & Justice Tomáš Němeček.

Lidové noviny si letos připomínají 120. výročí od svého založení. Při této příležitosti pořádají sérii přednášek na vysokých školách.

Vedoucí přílohy Právo & Justice Tomáš Němeček měl pro studenty připraveny tři kazuistiky, na kterých přesvědčivě demonstroval úmyslné případy cílené manipulace médií. Učinil tak na případu prodeje domu v Tróji rodinou Karolíny Peake, zahraniční cesty prezidentského kandidáta Jana Fischera a jeho tzv. setkání s osobnostmi amerického politického života a účelově sestříhaného videa TV Nova diskreditující Romy.

Autoři LN přednáší na vysokých školách

Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost.

V Opavě byla studentská účast - na to, že šlo o pátek před velikonočním víkendem - slušná, kolem pětatřiceti studentů, převážně historici. 

"Ptali se na důvěryhodnost médií. Jeden student se ptal, proč LN v roce 2006 podpořily před volbami pravicové strany. Odpovídal jsem, že mi připadá čestnější vyjevit redakční názor než se tvářit neutrálně a projevovat své politické preference skrytě," popsal Tomáš Němeček.

ČTĚTE TAKÉ:

Co budou zkoumat literární historici?

Dalibor Balšínek rozebíral v Opavě nástup digitálních technologií ve zpravodajství či ve fotografii. Z publika reagoval docent literární historie, rozvinula se zajímavá debata o tom, co budou zkoumat literární historici, když úplně vymizí dopisy a deníky a korespondence spisovatelů zůstane jen v SMS.

Přítomní pak také připomněli, že v Opavě byla nedávno výstava věnovaná zesnulému ostravskému spisovateli Janu Balabánovi. Ten naštěstí ještě většinu života prožil v před-digitálním věku, takže se dochovaly dopisy i fotografie.

Dalibor Balšínek také nahlas přemýšlel, jestli by ještě vůbec mohl otevřít svou bakalářskou práci ze Slezské univerzity - ukládal ji totiž na disketu, což je nosič, na nějž už většina dnešních počítačů nepamatuje.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...