Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Lžete! Studentský web ohlídá pravdomluvnost politiků

Politici ve sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Politici ve sněmovně. | foto: ČTK

PRAHA Poškozovat pověst politiků, pokud neříkají pravdu. Tak zní motto zakladatelů webu Demagog.cz, kteří budou ověřovat pravdivost výroků v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce.

Únorové výroky si bude moci veřejnost na stránce ověřit od 7. března. Každé úterý se po vysílání pořadu na stránce objeví výroky politiků zařazené do kategorií pravda, nepravda, neověřitelné nebo zavádějící. Novináře o tom informovala expertka Demagog.cz pro Českou republiku Tereza Skládanková.

ČTĚTE TAKÉ:


"Politici informace zkreslují nebo přímo lžou a klidně tyto argumenty zopakují ještě ve dvou dalších pořadech. Není možné, aby byl moderátor připraven na všechno," uvedla Skládanková.

Ověřování výroků politiků provádí bezplatně skupina jedenácti analytiků z řad studentů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Projekt s ročním rozpočtem přibližně 0,5 milionu korun chce být podle Skládankové důvěryhodným zdrojem pro novináře.

Organizátoři vycházejí z dvouletého působení webu Demagog.sk, který ověřuje faktické výroky politiků ve třech slovenských diskuzních pořadech. Tak třeba: šéf opoziční partaje SMER - SD Robert Fico podle slovenské mutace webu mluvil pravdu ve 326 případech, nepravdu naopak v případech 112. Dosluhující premiérka Iveta Radičová říkala pravdu ve 102 případech, nepravdu naopak v 10. A konečně, poměr pravdivých a nepravdivých výroků šéfa SDKÚ-DS Mikuláše Dzurindy je 72:11.

Web Demagog.cz.

Web Demagog.cz.

Vůbec za největšího hříšníka však předloni Demagog.sk označil předsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. "Zatím jsme nemuseli čelit žádné žalobě nebo nátlaku ze strany politiků," řekl spoluzakladatel Demagog.sk a expert na metodologii Matej Hruška.

Demagog.cz ověřuje jenom faktické výroky, které je možné zkontrolovat z více zdrojů. Na webu bude hodnocení výroku uveřejněno i se zdroji a bude otevřeno pozdější diskuzi. Každý politik bude mít na webu vlastní statistiku pravdivosti výroků, stejně jako na Slovensku. Organizátoři plánují kontrolu výroků i v dalších diskuzních pořadech.

Projekt byl inspirován americkými stránkami Factcheck.org a Politifact.com. Finance na provoz Demagog.cz studenti získali z programu Mládež v akci a z grantu organizace Open Society Fund.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...