Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Superšéf Novy prodává zprávy

Adrian Sarbu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adrian Sarbu | foto: gandul.info

PRAHA Adrian Sarbu, který jako provozní ředitel pracuje pro vlastníka komerční televize Nova, rozšířil do Česka svou rumunskou tiskovou agenturu. V českých novinách by se brzy mohly začít objevovat zprávy podepsané zkratkou -mediafax-.

Stejnojmenná tisková agentura, která už od roku 1991 funguje v Rumunsku, včera spustila svou českou pobočku. Ta zprostředkovaně patří rumunské Media Pro Management, v níž má většinu tamní mediální magnát Adrian Sarbu, jinak též provozní ředitel CME. Menšinu vlastní právě mediální skupina CME, která vlastní i televizi Nova.

Podobně jako třeba veřejnoprávní agentura ČTK, i Mediafax chce celodenně nabízet médiím, firmám i veřejnému sektoru fotografie a zprávy o všem, co se děje.

Vrátí se 40 milionů do pěti let?
„S některými potenciálními klienty jsme již jednali, o co by měli zájem, co by se jim líbilo. Samozřejmě televize Nova je jeden z potenciálních klientů a rádi bychom ji měli. Stejně jako všechny ostatní televize a kohokoliv,“ řekl LN šéfredaktor Mediafaxu Martin Švehlák, v devadesátých letech reportér Novy, později šéf bulvárního Šípu.

Půl roku příprav a budování stodvacetičlenného týmu redaktorů, fotografů a grafiků si vyžádaly investici čtyřiceti milionů korun. Jak LN řekl vedoucí projektu Silviu Dorobantu, majitel doufá v návrat počátečního vkladu do pěti let. Průměrně tři sta zpráv denně (konkurenční ČTK jich nabízí pět set) bude klientům k dispozici přes internetové rozhraní. Na podzim má přibýt i zpravodajská stránka zdarma pro veřejnost. Ještě letos chce český Mediafax začít nabízet také video.

Regionální zpravodajové agentury operují ze 24 míst České republiky. Zahraniční spolupracovníky Mediafax shání i prostřednictvím tuzemských univerzit, které nabízejí místní kurzy pro cizince studující český jazyk. „Zatím máme pozitivní odezvu, spolupracovníci se rekrutují ze všech možných koutů světa. Máme rozjednanou spolupráci počínaje Indií přes Chile, Panamu, ozvali se nám z Namibie,“ vypočítává šéfredaktor.

Těžit chce tuzemský Mediafax také ze servisu rumunské sestry. „Předávání aktuálních zpráv o nadnárodních společnostech, které působí jak na území Česka, tak v Rumunsku, samozřejmě bude,“ říká Švehlák a jako příklad dává společnosti ČEZ či Zentiva. Už teď si pobočky Mediafaxu vyměňují fota i zprávy z fotbalového Eura, kde Češi pokrývají jiné dění než Rumuni, jejichž tým hraje v jiné skupině.

Rumunské vedení jako na Nově
Vedoucí posty v Mediafaxu obsadil Adrian Sarbu rumunskými kolegy, kteří mu v posledních letech pomáhají v Česku s jeho obchody anebo s řízením Novy, na niž jako šéf středoevropských operací CME dohlíží. Manažer projektu Silviu Dorobantu působil od roku 2006 v Nově jako obchodní konzultant.

Jednatelem a generálním ředitelem českého Mediafaxu je Mihai Predescu, někdejší manažer rumunské televize Pro TV, od roku 2003 filmový producent v Sarbuově Media Pro Pictures, firmě, která se před pár lety začala podílet i na výrobě českých snímků.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

pink čajori romani pink 17:49 12.6.2008

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!