Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Švédští novináři byli shledáni vinnými z převaděčství. Pomohli 15letému Syřanovi

Uprchlíci v táboře u Athén (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci v táboře u Athén (Ilustrační foto) | foto: Reuters

STOCKHOLM Švédský novinář Fredrik Önnevall a jeho dva kolegové byli ve čtvrtek ve Švédsku shledáni vinnými z převáděčství. V roce 2014 pomohli patnáctiletému syrskému uprchlíkovi dostat se z Řecka do Švédska. Švédský soud ale neposlal trojici do vězení, udělil jim trest ve formě veřejně prospěšných prací.

Prokuratura žádala pro Önnevalla dvouletý trest vězení. Önnevallův obhájce u soudu argumentoval, že novináři nepřijali od chlapce žádné peníze a že mu při cestě přes Evropu pouze dělali společníky. Informoval o tom server The Local.

Soud uvedl, že činy reportérů lze označit za převáděčství, vězeňský trest pro žurnalisty ale odmítl. „Je evidentní, že tým televize SVT nabídl pomoc z čistě humanitárních důvodů. Důvodem k jejich pomoci byl silný soucit s chlapcem,“ zdůvodnil soud své rozhodnutí.

Önnevall prohlásil, že se proti verdiktu soudu odvolá. „Nejde ani tak o trest, jako spíš o signál, který ten rozsudek vysílá. Podle mého názoru je případ špatně právně interpretován,“ řekl Önnevall.

Önnevall a dva členové jeho štábu, kameraman a tlumočník, v roce 2014 v Řecku natáčeli pro švédskou televizi SVT dokument o reakci evropských nacionalistických stran na příliv migrantů a filmovali život uprchlíků na cestě. Narazili přitom na patnáctiletého osamělého Syřana, který se chtěl dostat do Švédska za svým bratrancem.

„Vezměte mě s sebou,“ požádal tehdy hoch Önnevalla. Novináři souhlasili. Önnevall přitom poukázal na to, že hoch chtěl riskovat svůj život. Mladý Syřan totiž původně na radu převáděčů plánoval naskočit z velké výšky na některé z nákladních aut odjíždějících z Atén.

Obhajoba poukazovala na to, že hoch si sám platil vlak, autobus a trajekt, kterými se do Švédska dostávali. Sám si také zařídil doklady. Prokuratura naopak upozorňovala, že novináři část cesty vezli Syřana autem, které za své peníze pronajali, určovali trasu a hocha doprovázeli.

Önnevallův dokumentární pořad se po odvysílání v lednu 2015 setkal s rozporuplnými reakcemi. Mnoho lidí mu na sociálních sítích vyjadřovalo sympatie, jiní ho odsuzovali jako zločince, který vozí do Švédska nelegálně migranty.

Syrský chlapec se ve Švédsku setkal se svým bratrancem, který na něj čekal při příjezdu na nádraží, a rychle získal povolení k trvalému pobytu, takže za ním následně mohli přijít i jeho rodiče, bratr a sestra. Mluví už plynně švédsky, dělá si kurz na řidičský průkaz a v létě si našel první brigádu. S Önnevallem je stále v kontaktu.

Oproti ostatním běžencům měl syrský mladík velké štěstí. Švédsko v roce 2015 otevřelo hranice a přijalo více než 160.000 migrantů, nápor ale nezvládalo a muselo od té doby pravidla výrazně zpřísnit.

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?