1. března 2015 17:00, aktualizováno  18:24 Lidovky.cz > Byznys > Média

Svět má asi vážný problém: ne války, nemoci, ale barvu šatů

Lidé po celém světě se nemohou shodnout - jsou šaty bílo-zlaté nebo modro-černé | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé po celém světě se nemohou shodnout - jsou šaty bílo-zlaté nebo modro-černé | foto: www.washingtonpost.comReprofoto

UVNITŘ ANKETA. Lidstvo asi narazilo na „skutečně vážný problém“, s kterým si moc nevědí rady leckteří specialisté. A nejde o války, nemoci, hlad, ba ani terorismus. Alespoň tak to vypadá podle živé diskuse, která se od čtvrtečního večera rozproudila na celosvětové počítačové síti nad snímkem dámských šatů, u nichž se lidé nemohou shodnout - jsou bílo-zlaté nebo modro-černé?

O poprask se postaral uživatel „swiked“, který na webovou stránku pro sdílení fotografií Tumblr snímek vyvěsil ve středu a požádal o pomoc se zjištěním pravdy o barvě šatů. Svět si ale jeho dilematu všiml až ve čtvrtek poté, co na něj upozornil zpravodajský web Buzzfeed.

Oba tábory mají na své straně silné „kalibry“, neboť do debaty se zapojily i mnohé celebrity. Například zpěvačka Taylor Swiftová dala na Twitteru najevo, že patří k modro-černým. „Nechápu tuhle diskusi o šatech a zdá se mi, že je to nějaký podraz. Jsem zděšená a zmatená. P.S.: Je to jasně modrá a černá,“ napsala. Na její stranu se přidal... namátkou... i Justin Bieber.

Anketa

Jakou barvu šatů vidíte vy?

Bílo-zlaté 1202
Modro-černé 644
Vidím jinou barvu 115

K bílo-zlatým se naopak přihlásila kupříkladu čerstvě Oscarem „ověnčená“ herečka Julianne Mooreová. A nebyla sama. V této veledůležité rozepři se k ní přidali třeba herečka Kat Denningsová nebo baseballová hvězda týmu New York Yankees Jacoby Ellsbury.

Bílo-zlatě vidí i hvězda televizní reality show Kim Kardashianová Westová. Budiž jí ale ke cti, že zároveň přiznala, že její manžel, známý rapper Kanye West, s ní nesouhlasí a přiklání se k modré a černé.

Mnohá média nelenila a obrátila se na odborníky. Někteří rozpačitě krčili rameny, jiní mají jasno, i když jejich vysvětlení se různí. Neurolog Bevil Conway americkému časopisu Wired řekl, že podstatou „problému“ je, jak mozek člověka koriguje barvy na denním světle. U některých vytlačuje tmavé tóny a tito lidé pak sporné šaty vidí jako bílé se zlatými pruhy. Další jsou pak přesvědčeni, že šaty jsou tmavěmodré a černé, protože jejich mozek tlumí zlatavé tóny.

Tak úplně jednoduché to ale asi nebude. Co dělá s barvami mozek lidí, kteří na šatech vidí i jiné barvy jako fialovou či zelenou? 

Dilema barvy šatů, které se šíří internetem, už se chopili i marketéři. Český IT tým Source ho využil k propagaci svého produktu, který v mnohém konkuruje Photoshopu. K jeho základním funkcím tedy patří i přesné určení barvy a to dokazuje: šaty jsou černo-modré.

Česká IT firma dokazuje, že šaty jsou černo-modré.

Česká IT firma dokazuje, že šaty jsou černo-modré.

Lidovky.cz, ČTK