Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Jak přeložit Deščycjovu nadávku? Světová média si neví rady

Ministři zahraničí USA a Ukrajiny John Kerry a Andrij Deščycja před čtyřstranným jednáním o Ukrajině 17. dubna v Ženevě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministři zahraničí USA a Ukrajiny John Kerry a Andrij Deščycja před čtyřstranným jednáním o Ukrajině 17. dubna v Ženevě. | foto: © ČTKČeská pozice

KYJEV Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja se v pondělí stal mediální hvězdou, a to nejen na Ukrajině. Jeho sobotní vulgární útok na šéfa Kremlu Vladimira Putina vyvolal širokou odezvu. Ukrajinští nacionalisté jsou u vytržení, Moskva zuří. Deščycja označil ruského prezidenta výrazem "chujlo", který ruština užívá pro označení nadměrného mužského údu.

O přesný překlad ruského výrazu se nyní pokoušejí všechna zpravodajská média po celém světě.

"Da, Putin chujlo, da," zní kritická věta, která Deščycjovi zajistila celosvětovou, byť pochybnou slávu. Jeho výroku dokonce věnoval komentář list The Washington Post. "Ukrajinci nadávali Putinovi do nacistů a diktátorů, ale nic nevyvolalo tak ostrou reakci, jako sobotní výrok ukrajinského ministra," praví se v komentáři.

"Deščycja sice hrubě urazil ruského prezidenta, ale zároveň se pokusil uklidnit rozvášněné demonstranty a odvrátit útok na ruské velvyslanectví v Kyjevě," hledal americký list slova omluvy.

Mnohé překladatele ministr přivedl do rozpaků. Vulgarismy se překládají obtížně a mnozí novináři sáhli po slovníku. Komunitní online slovník Urban Dictionary ovšem anglojazyčným novinářům příliš nepomohl, protože výraz "chujlo" dává do souvislosti právě s Putinem.

ČTĚTE VÍCE

Většina médií osudné slovo v překladu vytečkovala. Do významotvorné analýzy se pustil snad jen list The Guardian, který přirovnává ruský výraz k anglickému "dickhead" nebo "fucker". V seznamu překladů, jak jej sestavila Ukrajinska pravda, nechybí maďarské "faszfejet" nebo vietnamské "thang khon". Původní ruský termín je prý ale nepoměrně tvrdší.

Lavrov: Deščycja je odpad

Podle ukrajinských médií ministr jen zopakoval frázi, kterou už delší dobu skandují fotbaloví fandové v ukrajinských arénách. Podle kritiků to ale šéfa diplomacie neomlouvá. Jeho slovník kritizovala Moskva, Deščycjův ruský partner Sergej Lavrov už nechce mít s ukrajinským ministrem nic společného. Označil ho za "odpad".

Podle ruských novinářů jsou nyní Deščycjovy dny na postu šéfa diplomacie sečteny. Prezident Petro Porošenko, který má jako hlava státu právo jmenovat ministry zahraničí a obrany, si prý už náhradníka našel. Ukrajinská média ale věští prostořekému ministrovi delší kariéru - Porošenko by prý výměnou Deščycji dal najevo nežádoucí ochotu ustoupit ruskému tlaku.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!