Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Těžký kuřák se slabostí pro alkohol, píší světové agentury o Zemanovi

Zeman mluví s novináři, je favoritem voleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman mluví s novináři, je favoritem voleb | foto: ČTK

PRAHA Jako duel bývalého levicového premiéra s konzervativním ministrem zahraničí shrnula agentura Associated Press výsledek prvního kola přímé volby nového českého prezidenta. O obsazení "spíše ceremoniální funkce" se rozhodne mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem.

"Za favority byli pokládáni Zeman a Fischer, ale Schwarzenberg dokázal svou kampaň završit stylově a přilákal nezvykle veliký dav... Slíbil udělat vše, aby se Česká republika stala úspěšnou zemí," zaznamenala Associated Press.

Kuřák se slabostí pro alkohol
Obsáhle také připomněla minulost obou kandidátů. Osmašedesátiletý Zeman, "těžký kuřák s mírnou slabostí pro alkohol" se snaží vrátit k moci poté, co se v roce 2003 stáhl do ústraní po porážce v prezidentských volbách. V minulosti jako premiér plnil titulky v mezinárodních médiích "přímočarými komentáři".

Například přirovnával palestinského vůdce Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi, čímž si vysloužil odsouzení od Evropské unie a Arabské ligy, a také nazýval rakouské odpůrce české jaderné elektrárny "idioty".

Miloš Zeman s dcerou ve volební štábu.

Po útocích z 11. září 2001 Zeman a jeho ministr vnitra tvrdili, že jeden z únosců letounů se v dubnu 2001 v Praze setkal s vysokým důstojníkem irácké rozvědky a tato údajná schůzka byla považována za důkaz možného napojení Al-Káidy na Irák, později však vyšetřovací komise shledala, že se žádná schůzka nekonala.

Šlechtic z Rakouska
V případě Schwarzenberga pak agentura lakonicky zaznamenala, že předseda konzervativní vládní strany pochází z evropského šlechtického rodu, za komunismu žil v exilu na rodinných statcích v Rakousku a Německu, aby se po sametové revoluci stal kancléřem Václava Havla a později ministrem zahraničí.

Závěrem agentura upozornila, že oba uchazeči se do sebe hned pustili: Schwarzenberg označil Zemana za člověka minulosti a expremiér úder vrátil připomínkou Schwarzenbergovy spoluodpovědnosti za úsporné škrty nynější vlády.

Karel Schwarzenberg se raduje z volebního úspěchu.

AFP upozornila, že oba postupující do druhého kola jsou proevropští politici, a tak čeští voliči "otočí stránku za dekádou euroskeptické hlavy státu Václava Klause".

Připomněla současně rozdíly mezi oběma soupeři, přičemž Zemana charakterizovala jako stoupence sociální tržní ekonomiky, který "je proslulý svým svalnatým vyjadřováním". Spolu se strůjcem sametové revoluce Václavem Havlem a končícím prezidentem Václavem Klausem "představoval trio, které nejvíce poznamenalo vývoj země od pádu komunismu".

Expremiér poslední desetiletí prožil v ústraní od politiky v poklidném důchodu na venkově, nicméně hned po hlasování využil příležitosti k útoku na soupeře, ministra zahraničí Nečasovy vlády, kterou ve čtvrtek čeká páté hlasování o důvěře od jejího nástupu v létě 2010.

Zemana čeká tvrdý boj
Reuters usoudil, že expremiér Zeman sice vyhrál první kolo, ale výsledky napovídají, že jej čeká tvrdý souboj o dva týdny vzdálené rozuzlení.

"Ať vyhraje kdokoliv, nejspíše přivede zemi s 10,5 milionu obyvatel blíže k hlavnímu proudu v Evropě po letech, kdy ji Klausův postoj k unii spíše vyčleňoval z řad ostatních postkomunistických členských států," předpověděla agentura. Funkce šéfa státu sice neskýtá příliš mnoho praktické moci, nicméně vítěz může zastávat i morální roli jako nástupce Václava Havla. Hodně Čechů je také rozlíceno vinou vleklé recese i nechutných politických skandálů, a tak doufají ve změnu.

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Podle agentury DPA snímek zcela potetovaného prezidentského kandidáta, který se objevil snad ve všech světových médiích, vyvolal otazníky nad seriózností přímé volby prezidenta. "Nakonec se ale zdá, že se pražský experiment zdařil a sebedůvěra Čechů se zvýšila. Po prvním kole je už jisté, že Češi raději sáhnou po etablovaném politikovi než po nějakém outsiderovi.

Nechtějí se ve světě blamovat nějakým bizarním prezidentem," poznamenala.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...