Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Syndikát novinářů nechce utrácet získané peníze. Kritika organizace sílí

Noviny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Syndikát novinářů nechce utrácet peníze, které získal po mnohaletém právním sporu od státu. Jde celkem o 292 milionů, kdy část tvoří odstupné za budovy u bývalého Federálního shromáždění v Praze a zbytek dřívější úroky za vklady. Finance má na několika účtech a chce nakládat právě jen s úroky, které činí 100 milionů. Podpory se tak dočkají jen drobné projekty.

Na účet novinářského sdružení dorazilo necelých tři sta milionů. „Už loni se valná hromada usnesla, že pro svou činnost bude používat pouze výnos, nebudeme sahat na jistinu,“ řekl předseda organizace Adam Černý. 

Organizace si podle něj pečlivě vybírá, které projekty bude organizovat. Nařčení kritiků, že by nějaké subjekty mohly z organizace „vysávat“ peníze, Černý vyvrací. „Máme podmínku ročního čekatelství na členství. Během toho roku může každý prokázat zájem a ukázat, že jeho cílem není jen vstoupit a hned se rozhlížet kde je pokladna,“ dodal. 

Neúspěšně tak o peníze žádal například projekt Hlídacípes.org, server Echo24.cz či magazín Reportér. Podle Černého nemůže následovník Svazu československých novinářů sponzorovat neziskovou organizaci či byznysové projekty, které si „na sebe musí vydělat samy“. 

Peníze místo toho poputují na podporu projektů menšího rozsahu a na běžný provoz organizace, uvedl server Mediahub.cz, jenž o plánech syndikátu informoval. Z řad kritiků organizace však sílí hlasy, že by peníze měly směrovat právě na účty různých mediálních projektů. Podle nich je syndikát zakonzervovanou a nerespektovanou institucí.

Začátek sporu syndikátu o majatek sahá až do roku 1967. Tehdejší Svaz československých novinářů převedl na stát dvě budovy u Václavského náměstí. Později tam vyrostla novostavba Federálního shromáždění. Stát se na oplátku v hospodářské smlouvě zavázal, že novinářské organizaci postaví nové sídlo v proluce u Jiráskova mostu. Novináři mezitím získali k bezplatnému užívání dva domy v Pařížské ulici.

Nové sídlo se ale nikdy stavět nezačalo. V proluce původně přislíbené novinářské organizaci po letech vyrostl Tančící dům architektů Franka Gehryho aVlada Miluniče.

Ještě dříve stát s novináři jednal například o parcele v Nekázance nebo budově nad stanicí metra Můstek. Po roce 1989 se syndikát neúspěšně pokusil získat do svého vlastnictví alespoň jeden z domů v Pařížské, protože druhý mezitím dostal zpět restituent. Stát budovu převedl na památkáře, potom ji prodal. Žalobu na stát podal syndikát v roce 2005.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!