Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Tachecí: Novinář, který byl v blázinci, je bohužel atraktivní

Barbora Tachecí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Tachecí | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA "Bude se mi líbit, když v tom pořadu vedle emocí a pocitů, které také nepodceňuji, budou fakta vyplouvat jako nejcennější," říká v rozhovoru s LN Barbora Tachecí ke svému novému pořadu Fakta, který bude moderovat na televizi Prima.

Rozhovory pod názvem Fakta bude Prima vysílat od úterý 1. září, vždy v 19.15. Bude to součást zpráv, které začínají v 18.55, nebo samostatný pořad?
Bude to samostatný prvek, o němž někdo řekne, že je součást zpráv, jiný že na ně navazuje. Nerada si hraju se slovíčky, říkám, že to bude dynamický, svižný rozhovor, který bude hned po skončení zpráv ve čtvrtk na osm.

Jaká je stopáž?
Mírně proměnlivá, mezi osmi a deseti minutami.

Budete tam mít podobnou skladbu hostů, jako jste měla v Interview Z1?
Se Z1 bych to vůbec nechtěla srovnávat. Přistupuju k tomu jako k úplně novému produktu, protože jinak se vede rozhovor, na který máte osm nebo deset minut a jinak ten, na nějž máte dvacet minut. Ale chtěla bych, aby to byli hosti z první ligy. Kteří zajímají většinu české populace, bez ohledu na to, co se děje. Máte lidi, kteří vás zajímají teď, protože jsou k ptačí chřipce, a je to docent doktor kandidát věd, předtím jste ho v životě neviděl a pak si ho rád poslechete k ptačí chřipce, to beru, ale já bych chtěla, aby hosté zajímali lidi i bez té "ptačí chřipky", jestli mi rozumíte. Lidi z titulních stránek novinových magazínů.

Kteří to třeba budou lidé typově, uvažujeme-li politiku, kulturu i sport?
Pracovně tomu říkám od Klause po Gotta.

Půjde tedy o zpravodajské rozhovory o aktuálním dění, či magazínové?
Chtěl bych, aby to bylo překvapení, jak rozhovor povedu, ale aby se tam snoubila aktuálnost s profilem daného hosta. Když tam budu mít Gotta, těžko se ani v jedné otázke nezmínit o jeho zpěvu, když Klause, těžko se aspoň jednou větou nezmínit, že je prezident.

Jak vidíte publikum Primy a jak mu chcete pořad přizpůsobit?
Vždy jsem měla ambice bez ohledu na médium, které jsem řídila nebo pro něj pracovala. Pro mě je malý cíl uvažovat o publiku, které má Prima. Mým cílem je zasáhnout publikum, které má tahle země. Celková snaha moje i vedení televize bude takhle neskromná.

To je velká ambice, když Prima v čase zpráv dosahuje přinejlepším třetinového podílu na těch, kdo zrovna jsou u televizorů.
Vše, co jsem dělala na Frekvenci 1, Radiožurnálu či Z1, bylo dostat na vlny mého pořadu, rádia či média maximum lidí, bez jakéhokoli omezení věkového, intelektuálního, sociálního.

Komerční televize má masovější publikum než Z1, cílící hlavně na byznysmeny. Přizpůsobíte tomu formu pořadu?
Nechtěla bych podceňovat české diváky. Vůbec si nemyslím, že aby se na to dívalo hodně lidí, musíme být jednoduše jednodušší. Tak to není, byla jsem toho svědky v řadě médií, můžete si dovolit lidi nepodceňovat, abyste měl úspěch.

Pořad Fakta byl váš nápad, nebo jste se inspirovala podobným programem v zahraničí?
Byla jsem oslovena přímo pro tento pořad, čili se musíte zeptat ve vedení televize Prima, kdo se čím inspiroval. Já moc vzorů nemám, ani v profesním, ani v soukromém životě a snažím se dělat všechny věci originálním svým způsobem, jinak, než je dělají ostatní.

Název Fakta, to vypadá jako vědomý odkaz na výraz "fakta", který vás proslavil v neblahém loňském Dobrém ránu s ČT, kde jste se pokoušela vysvětlovat změny na Radiožurnálu.
Bingo.

To jste si vymyslela sama, nebo s tím přišla Prima?
S tím přišla Prima, vymyslela to Jitka Obzinová. Mně se to líbilo, generálnímu řediteli se to také líbilo a kromě toho, že to má samozřejmě konotaci s tím, co jste zmínil, já mám obrovskou úctu k faktům, a bude se mi líbit, když v tom pořadu vedle emocí a pocitů, které také nepodceňuji, budou fakta vyplouvat jako nejcennější.

Nejste sama proti sobě, když právě vědomým odkazem na tehdejší dobu plnou emocí ji přivoláváte, byť ironicky?
Vždycky když se bojím, že někdo něco začne přivolávat na mě, předběhnu je tím, že to přivolám sama. A tak dřív, než se mě někdo zeptá na mou nemoc a na blázinec, pojmenuju to radši sama a otevřeně o tom mluvím a mám pocit, že mě se tím uleví a i spoustě jiných lidí, kteří měli obdobné problémy. Tím vezmete vítr z plachet tomuto typu lidí, kteří by vám to rádi připomněli. "Fakta" připomínám a třeba se někdo zamyslí, zda na obsahu, který jsem tenkrát říkala tím arogantním a formálně opravdu nepěkným způsobem, skutečně něco nebylo.

Na Z1 jste měla pořad, který patřil k nejsledovanějším na stanici. Proč jste přijala nabídku Primy?
Každý řekne výzva, ale ono se k tomu nedá říct nic víc. Prostě mě pálilo dobré bydlo a chtěl jsem si zkusit něco jiného. Nechtěla jsem ustrnout na jednom místě, to mám tak nějak celoživotně.

Souvisí vaše rozhodnutí i se špatnou ekonomickou situací Z1 či změnou jejího ředitele?
Nesouviselo se Zdeňkem Šámalem, kterého si vážím, o zbytku nerada mluvím, to nepovažuju za loajální.

Jste vděčná Z1, že vám dala šanci vrátit se po nemoci do medilního byznysu?
Bezpochyby. Se Z1 jsme si něco daly vzájemně, toho si rozhodně vážím.

V Primě nemáte ambice se na zprávách podílet manažersky?
Ne, opravdu ne.

Prima představuje váš pořad pro období nejbližších týdnu jako předvolební speciál. Jak to bude vypadat?
Předvolební období se ve Faktech projeví tak, že tam zřejmě bude víc politiků, než kolik jich tam bude po volbách. Budou tvořit větší část hostů.

Nebude vaše angažmá na Primě kolidovat třeba s vaší prací pro MF DNES, kam děláte také rozhovory?
Televize je z podstaty odlišná od novin, nejsou si konkurencí. Podle mého názoru, názoru MF DNES i televize Prima to kolidovat nebude, naopak se na souběh těším, protože když už musíte pchát do hlavy to neuvěřitelné kvantum informací, je dobré to využít na víc stavech.

Vy jste jich měla poměrně požehnaně, kromě MF DNES a dosud Z1 jste dělala rozhovory i pro Aktuálně.cz, četl jsem vás i v Reflexu. To zůstane?
Ze všech médií jsem byla oslovena, bylo mi to nabídnuto. Tak nerada lidi odmítám, že i když se mi někdy nechtělo, udělal jsem to. Pak jsem byla ráda, protože nejlepší pocit mám, když odvedu práci, se kterou jsem sama relativně spokojená. Když vám někdo nabízí takovou kupu dobrých pocitů, těžko se to odmítá. Teď si ponechám Primu a MF DNES, minimálně půl roku bych asi nestíhala něco jiného.

Vypadá to, že averze vůči vám nepocházela od kolegů, kteří vás dnes zaměstnávají, a že vaše jméno, které bylo v médiích vždy výrazné, získalo událostmi kolem Radiožurnálu a vaši následnou nemocí ještě víc na atraktivnosti.
Jestli se ptáte, jestli je atraktivní novinář, který byl v blázinci, musím říct, že vše nasvědčuje tomu, že bohužel ano.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...