31. března 2015 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Média

Tatarská média na Krymu přestanou fungovat, chybí jim registrace

Noviny - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

KYJEV Téměř všechna média tatarské menšiny na Krymu budou ve středu uzavřena, protože od úřadů neobdržela registraci podle ruských zákonů. Oznámila to v úterý v tiskové zprávě organizace Amnesty International (AI).

Ruská okupační správa vyzvala loni v dubnu krátce po anexi všechny krymské sdělovací prostředky o novou úřední registraci, z tatarských médií ale povolení dostalo jediné.

Tatarské noviny, webové servery a rozhlasové stanice o registraci požádaly včas, ruské úřady ale buď jejich žádosti zamítly nebo na ně nereagovaly, uvádí AI. Fungování proto během dnešního dne musejí zastavit, jinak se vystavují hrozbě vysokých pokut nebo trestního stíhání. „S úderem půlnoci se téměř všechna tatarská média odmlčí,“ prohlásil Denis Krivošejev, místoředitel AI pro Evropu a Střední Asii.

Noviny Yeni Dünya zůstanou

Povolení k dalšímu fungování dostaly jen tatarské noviny Yeni Dünya.  Zavřena naproti tomu musí být například krymskotatarská tisková agentura QHA, která neúspěšně žádala o registraci dvakrát, či televizní kanál ATR, jehož žádost ruské úřady dokonce odmítly čtyřikrát. Zastaveno bude vydávání listu Avdet a časopisu Yildiz, zákazu se podle AI dokonce nevyhnul ani dětský časopis Armančich.

Zhruba čtvrtmilionová tatarská menšina si od loňské anexe ukrajinského Krymu opakovaně stěžuje na národnostní a náboženský útlak. Dva hlavní vůdci krymských Tatarů Mustafa Džemilev a Refat Čubarov byli z poloostrova fakticky vyhoštěni, proti protestním akcím Tatarů ruská policie tvrdě zasahuje.

„Zákaz registrace médií je otevřeným útokem na svobodu slova a pokusem o umlčení nezávislých novinářů a zastrašení všech krymských Tatarů,“ uvedl v prohlášení Krivošejev.

ČTK, Lidovky.cz