Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Telefónica O2 zatím nespustí další vysílače pro digitální televizi

Anténa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anténa (ilustrační foto) | foto: Astra

PRAHA Telekomunikační společnost Telefónica O2, operátor jedné ze čtyř sítí pro digitální televizi, navzdory vládnímu harmonogramu i svým vlastním plánům zatím nezprovozní další vysílače. Na dotaz LN to uvedl mluvčí společnosti Martin Žabka.

Telefónica O2 sama ještě letos na jaře plánovala, že 1. srpna spustí čtyři nové vysílače, a to v Kutné hoře, v Ústí nad Labem, Karlových Varech a v Písku. Jeden z jejích manažerů to veřejně ohlásil na březnové konferenci Českého telekomunikačního úřadu.

Všechny zmíněné vysílače kromě píseckého přitom měly podle vládního plánu fungovat už od loňského podzimu.

Vysílače ale firma nespustila ani letos. Prohlašuje, že nesehnala zákazníky-televize, které by ji platily za šíření signálu a tím do rozvoje sítě investovaly.

"Poptávka provozovatelů zatím není v takovém rozsahu a podobě, která by umožnila pokračovat ve spouštění nových vysílačů. To má na plnění harmonogramu spouštění jednotlivých vysílačů nevyhnutelný dopad," tvrdí mluvčí společnosti.

Potenciálním zákazníkům-televizím přitom naopak vadí nečinnost operátora, jehož služby by byli ochotni využít. Telefónica totiž plánuje pokrýt svou sítí jen zhruba 70 procent obyvatel, převážně ve větších aglomeracích, což by menším televizím vyhovovalo.

Protože ale Telefónica svou síť 4 nestaví a sítě 1 a 2 jsou plné (v "jedničce" je ČT a Český rozhlas, "dvojku" obsadily programy Novy, Primy a TV Barrandov), mohou menší televize využívat jen síť 3 provozovanou společností CDG, jejíž pokrytí má de facto dosáhnout po celé republice. To je ale pro malé stanice zbytečně moc.

"Kdyby Telefónica stavěla podle plánu, velmi vážně bychom uvažovali, jestli nejít k nim. Žádná relevantní nabídka od nich ale nepřišla," uvedl v červnu tehdejší šéf zpravodajské televize Z1 Martin Mrnka. Marně čekala na nabídku i hudební stanice Óčko.

Ke spuštění dalších vysílačů tak operátor nyní sděluje jen jeden konkrétní termín, ten poslední. Prohlašuje, že k 11. 11. 2011 bude celá její síť pokrývat nejméně 70 procent obyvatel Česka, jak ji to nakázal vládní harmonogram.

Pořád jen zkušební vysílání

Telefónica provozuje zatím jen vysílače v Praze, v Brně a v Ostravě. Odevšad přitom vysílá pouze zkušebně, a to programy ČT1 a Nova ve vysokém rozlišení obrazu a svůj kanál O2 Info, který je v podstatě reklamou na její službu O2TV, televizi přes internetovou přípojku.

Ze slov mluvčího Žabky vyplývá, že momentálně se zkušební vysílání Telefóniky odmlčelo v Plzni.

"Testování probíhá v lokalitách Praha, Brno a Ostrava vždy s ohledem na dílčí vyhodnocení výstupů testování a může tedy dojít k situaci, kdy je dílčí fáze testování ukončena a testování v předmětné lokalitě je pozastaveno. Toto je například případ lokality Plzeň," uvedl Martin Žabka.

Za to, že Telefónica nedodržuje termíny spouštění vysílačů, jak je předepsal vládní plán přechodu na digitální vysílání, by mohla být teoreticky potrestána až odebráním přidělených kmitočtů.

To ale podle opakovaných vyjádření šéfa telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka prakticky nejde na základě stávajícího zákona provést.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...