Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Televize chtějí měřit i opožděnou sledovanost

Když si odskočíte od televize, o nic  nepřjdete - umožňuje to funkce zpožděného vysílání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když si odskočíte od televize, o nic nepřjdete - umožňuje to funkce zpožděného vysílání. | foto: Shutterstock

Sledujete napínavý zápas, schyluje se ke gólu a někdo zvoní. Pro majitele set top-boxu žádný problém – použije funkci timeschift neboli opožděné vysílání. Televize nyní řeší otázku, zda lze takový způsob sledování zahrnout do peoplemetrového měření.

Set top-boxy disponující interními harddisky umožňují nejen zaznamenat právě vysílaný pořad, ale také pozastavit jeho vysílání v situaci, kdy si potřebujete odskočit od televize, a po návratu před obrazovku jej opožděně sledovat od chvíle, kdy jste odešli.

Divácké chování, které výše zmíněnou funkci využívá, se nazývá "opožděné živé sledování". Televize sdružené v Asociaci televizních organizací právě hledají způsob, zda a jak zařadit takový způsob sledování televize do peoplemetrového měření.

Otázkou je metodika

"Technologie, jak takovou sledovanost měřit, je k dispozici, otázkou je ale metodika. Předložili jsme Asociaci televizních organizací nabídku, jak bychom mohli měření realizovat, nyní se o ní jedná," řekla LN Irena Wintrová, marketingová ředitelka výzkumné společnosti Mediaresearch, která u nás zajišťuje peoplemetrové měření sledovanosti televizních stanic. Podle Wintrové není zatím tento způsob sledování televize u nás ani v okolních zemích tolik rozšířen.

"Myslím, že situace se zde bude vyvíjet podobně jako například v oblasti internetové televize. V okamžiku, kdy Asociace televizních organizací usoudila, že skupina diváků sledujících IPTV se už stala statisticky významnou, zařadila ji do měření. Pokud se bude podobně vyvíjet i trend opožděné sledovanosti, bude pravděpodobně měřen."

Důležité je podle marketingové ředitelky Mediaresearch právě nastavení metodiky. "Měření bude měnit stávající data, protože nyní měříte sledování televize v časovém rozmezí od šesti do šesti hodin a jde o to stanovit, co ještě počítat do opožděného sledování živého vysílání a co už je jen přehráváním záznamu," řekla LN Wintrová.

Jednatelka Asociace televizních organizací (ATO) Lucie Pokorná LN potvrdila, že o daném projektu se nyní právě jedná s tím, že ještě nebyl přijat žádný finální závěr. "Určitě se o této věci bude znovu mluvit v rámci konference ATO 26. listopadu, kde se jí bude věnovat i jedna prezentace. Pak nebude od věci vznést tuto otázku znovu, ten týden by měl pomoci k tomu, aby se věci vyjasnily," dodala pro LN Pokorná. Finální závěr či postoj k úpravě peoplemetrového měření by podle ní asociace mohla zaujmout během dvou až tří týdnů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...