Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Televize omezují rozpočty kvůli krizi a poklesu reklamy

Mezi podzimní novinky televize Prima bude patřit seriál Přešlapy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi podzimní novinky televize Prima bude patřit seriál Přešlapy. | foto: TV Prima

Kvůli ekonomické krizi a poklesu příjmů z reklamy musí mnohé televizní stanice šetřit. Například TV Nova podle jejího ředitele Petra Dvořáka letos snížila výdaje do koprodukčních filmů zhruba o čtyřicet procent. Náklady se snaží snížit také Prima a Česká televize. Úsporná opatření zavedly I menší stanice, jako jsou Z1 či TV Barrandov.

"Do koprodukčních filmů ročně investujeme několik desítek milionů ročně – ne víc než sto milionů. Letos jsme však trochu přibrzdili, jelikož se snažíme ušetřit, a navíc nabídka filmů byla velmi chudá. Myslím ale, že pokud budou přicházet filmaři s kvalitními nabídkami, tak se do toho zase pustíme," řekl Dvořák. Vedení televize rovněž zavedlo od listopadu řadu úsporných opatření, a to v personální oblasti I v programovém schématu. Náklady Nova snížila z 1,4 miliardy v prvním pololetí roku 2008 na 1,25 miliardy v letošním pololetí. "To není podle mě špatný výsledek při nárůstu cen energií a dalších věcí," řekl Dvořák.

Zvýšení cen za reklamu, o němž se spekuluje, zatím vedení Novy nepotvrdilo ani nevyvrátilo.

Podle ředitele televize Prima Marka Singera měla televize příjem z reklamy za první pololetí letošního roku nižší zhruba o 20 procent. Její vlastník, švédská společnost MTG, meziročně utržila ve druhém čtvrtletí o 11 procent méně, tedy 254 milionů švédských korun (zhruba 638,5 milionu Kč).

Prima proto na začátku tohoto roku zavedla řadu úsporných opatření. Jejich konkrétní podobu však neuvedla. "Prima zavedla standardní opatření na snížení nákladů, především všech, co neovlivňují kvalitu programu," uvedla pouze mluvčí Jana Kocová.

Česká televize podle Anny Freimanové z tiskového útvaru zredukovala v prvním pololetí náklady napříč celou televizí. "Česká televize chce dosáhnout vyrovnaného hospodaření," uvedla Freimanová s tím, že úsporná opatření by neměla ovlivnit výrobu vlastních pořadů či koprodukci českých filmů. Podle deníku by se měla v roce 2010 podílet na vzniku 19 filmů, do kterých vloží celkem 131 milionů korun. Z toho 72 milionů korun představují hotové peníze, zbytek věcné plnění ve formě zápůjčky techniky nebo využití ateliérů či laboratoří televize.

Šetří také malé televizní stanice. Televize Z1 podle svého ředitele Zdeňka Šámala hodlá ušetřit desítky procent ze svého rozpočtu a snižuje výrobní i mzdové náklady.

Osm až deset procent ročního rozpočtu, který dosahuje řádově desítek milionů korun, chce ušetřit také TV Barrandov. Ušetřené prostředky hodlá použít na výrobu nového pořadu 90 minut.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ENERGETIK – ELEKTROSPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč