Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Televizi přes satelit či kabel přijímá už víc než polovina Čechů

Anténa, satelit (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anténa, satelit (ilustrační foto) | foto: Astra

PRAHA Televizní digitalizace významně mění mezi poměry toho, jakým způsobem lidé programy přijímají. Češi sice houfně opouštějí analogový příjem, ale místo pozemního digitálního se obracejí hlavně k satelitu a kabelu, dosud minoritním platformám.

Kolik přijímáme kanálů

Jaký počet kanálů může sledovat kolik českých domácností

ČT1, ČT2, Nova, Prima  16 %
pět až devět  19 %
deset až pětadvacet  28 %
šestadvacet a víc  38 %

Zdroj: ATO

Ty už ale dnes mají navrch. Ukazuje to kontinuální průzkum Asociace televizních organizací (ATO), která sdružuje ČT, Novu a Primu a jež trhu dodává klíčová data o sledovanosti elektronicky měřené tzv. peoplemetry.

Ten za období letošního května a června naměřil, že už zhruba 52 % tuzemských domácností přijímalo televizní signál prostřednictvím satelitních antén, kabelového připojení nebo IPTV.

Na modernější, digitální formu pozemního digitálního vysílání přešlo 29 % procent. Domácností, které mají stále na výběr jen klasickou analogovou čtveřici programů (ČT1, ČT2, Nova, Prima) je přitom podle měření ATO méně než 16 %.

Podle údajů oficiálního vládního serveru o digitalizaci Digitalne.tv má satelitní televizi od tuzemských poskytovatelů předplaceno už víc než milion domácností.

Z toho půl milionu zákazníků má v Česku vedoucí platforma Skylink, asi 350 tisíc zákazníků pak registruje druhý CS Link, platforma Digi TV má 150 tisíc a UPC Direct (podle údajů z prvního čtvrtletí asi 117 tisíc zákazníků.

Od UPC jako dominantního tuzemského kabelového operátora si přeplácí zhruba 550 tisíc domácností kabelovou televizi (z toho 217 tisíc analogovou kabelovku, 335 digitální).

Růst zájmu o svou alternativní platformu zaznamenala opět i telekomunikační společnost Telefónica O2. Její televizi přes internetovou přípojku (IPTV) si ke konci prvního letošního pololetí předplácelo 133 tisíc zákazníků, což je meziročně o 35 % víc.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?