Pátek 2. října 2020svátek má Olívie, Oliver 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Televizím přibývají diváci na internetu

Internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet | foto: Shutterstock

Mezi aktivitami na internetu roste především zájem o nakupování a sledování televize. Ukazuje to dlouhodobý výzkum agentury Mediaresearch.

Jak se vyvíjí chování lidí na internetu? Stále více uživatelů se zapojuje do sociálních sítí, nyní již jde o více než třetinu uživatelů. Dlouhodobě roste i trend nakupování na internetu. Této možnosti teď využívá téměř polovina internetových uživatelů, zatímco v květnu minulého roku na internetu nakupovalo 38 procent uživatelů.

Od května se také téměř zdvojnásobil podíl uživatelů, kteří sledují televizi on-line, nyní je to téměř čtvrtina uživatelů. Oproti tomu u on-line poslechu rádia se zatím rostoucí trend podílu uživatelů jednoznačně neprojevil. V říjnové vlně potvrdilo poslouchání rádia na internetu 26 procent uživatelů.

Původně rostoucí podíl uživatelů, kteří přidávají komentáře ke článkům, videím a blogů, se ustálil na 17 procentech.

U internetových uživatelů se zvyšuje také úroveň znalostí práce s počítačem. Téměř čtvrtina uživatelů si sama upravuje nastavení operačního systému. Stále více uživatelů propojuje své PC do bezdrátových sítí, od května 2008 vzrostl jejich podíl ze 13 na 19 procent. Nárůst o dva procentní body od poslední vlny zaznamenal i podíl uživatelů propojujících PC do LAN sítí.

Slabě klesá procento uživatelů, kteří přistupují na internet z práce (z 34 procent v květnu 2008 na 30 procent v říjnu 2009), což pravděpodobně souvisí se stále dostupnějším připojení z domu. Častěji se na těchto místech připojují mladší uživatelé do 14 let (72 procent) a uživatelé ve věku od 15 do 24 let (70 procent).

Nejčastěji uživatelé využívají k připojení z domova bezdrátové vysokorychlostní připojení (WiFi, FWA a podobně). Tento typ využívá aktuálně 38 procent uživatelů. Rostoucí trend se objevuje u připojení přes kabelovou TV, podíl uživatelů od poslední vlny vzrostl z 20 na 24 procent. Naproti tomu klesá procento uživatelů připojujících se přes ADSL, z původní čtvrtiny uživatelů v květnu 2008 klesl jejich podíl na 21 procent v říjnu 2009.

Výzkum realizuje agentura Mediaresearch pro Sdružení pro internetovou reklamu. Sběr dat probíhal od října do listopadu 2009.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...