7. května 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Dívky se začaly samy svlékat, nahotou dráždím, říká Tereza z Davle

Tereza z Davle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tereza z Davle | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Je samouk. Tereza z Davle fotografii nestudovala a nezakládá si na dokonale zvládnuté technice. Naopak, v nedokonalosti spatřuje větší kouzlo. Své snímky dodnes vyvolává sama, odmítá retušovat a řídit se společenským diktátem.

S vystavováním svých černobílých aktů a portrétů začínala v jedné pražské hospodě a po dvaceti letech je její jméno už pojem. Zastupuje ji respektovaná pražská Galerie Leica a vystavovala po České republice i v zahraničí.

Říká se o ní, že před objektivem svlékne každou ženu, kterou chce fotit nahou. Sama je velmi půvabná a vtipná žena, která by měla občas také stát před objektivem, nejen za ním.

Fotit akty byla vaše volba hned od začátku vaší kariéry?

Myslím, že ne. Když jsem těm prvním děvčatům nabídla focení, chtěly mít nahé fotky pro své přítele a hned se samy začaly svlékat. A tak se to rozkřiklo a stala se ze mě automaticky fotografka ženských aktů. Jinak už jako malá jsem obdivovala klasické filmové portréty, bavily mě černobílé filmy, Bergman, Fellinni, éra němého filmu, hvězdy stříbrného plátna, jako byla Mary Pickford, Marlene Dietrich. A dívala jsem se, jak ty filmy byly osvětlené. To mě bavilo už od dětství. A když jsem začala fotit, tak se do toho některé tyhle mé představy promítaly, i když ty herečky z filmů nebyly nahé. Ale u mě se to asi spojilo s tím, že jsem uměla ženskou zachytit v určitý okamžik nahou.

Co vás na aktu přitahuje?

Především dráždit reakce lidí, dotýkat se jejich emocí, protože to, si myslím, má v umění smysl. A baví mě, kolik lidí se zajímá o nahé tělo.

Už jste někdy nějakou ženu odmítla vyfotit nahou?

Samozřejmě. Mám nahoty ráda, baví mě je fotit, ale aby se někdo musel fotit nahý za každou cenu, když na to nemá, tak do toho nejdu. Nechci, aby ženy na mých fotkách ztratily důstojnost.

Říká se o vás, že svléknete každou ženu...

To je pravda. Ale jen takovou, kterou chci já sama fotit.

Máte na to nějaká kritéria?

V mé volné tvorbě třeba nefotím ženy s umělými prsy a jinak plasticky upravované, chci, aby vynikla přirozená ženská krása. Ale jinak až polovina mých komerčních zákaznic má silikonová prsa, tak to už dnes chodí. Netvrdím, že jsem zásadně proti plastickým operacím. Znám případy, kdy ženám opravdu pomohly zvýšit sebevědomí. Ale znám i odstrašující případy, kdy si holky s krásnými, pevnými dvojkami nechaly udělat podivné nafouklé balony č. 4 a tím pro mě ztratily veškeré své přirozené kouzlo a takové už fotit nebudu.

modelka, foto: Tereza z Davle.
modelka, foto: Tereza z Davle.

Kdo jsou větší ješitové při focení – ženy nebo muži?

Určitě muži. Ženám kolikrát ani nevadí někde nějaký špek, ale mužům velmi, jsou na sebe víc hákliví. Proto u mužů fotím raději portréty než akty. Ne že by se mi nelíbili nazí muži, to zas ne, ale myslím si, že nafotit nahé muže umí stejně nejlíp Robert Vano. Baví mě charismatičtí, zajímaví muži a ti stejně vyniknou nejvíc na portrétech.

Celý rozhovor s fotografkou Terezou z Davle o jejích prvních aktech, bohémských začátcích a o tom, jak se vyplatí dělat si věci po svém, si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vychází mimořádně už ve čtvrtek 7. května.

V magazínu dále najdete:

  • Ve stoje. Kancelářemi ve světě se šíří trend stolů pro práci stojmo. Dorazil už i do Česka.
  • Rozhovor s imunologem Pavlem Trunečkou o rekordní transplantaci, touze po dlouhém životě a sci-fi v Americe.


J. Tobby Trapka z Davle. :) 9:56 8.5.2015
V. Vlk Krásné fotky 11:23 7.5.2015
j. kříž nebo nahatýho andreje na fotce))) 12:54 7.5.2015
P. Vacek 695 Lepší by byl nahatý Zeman. 13:43 7.5.2015