10. června 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Podporovali vrahy, obec byla vymazána, psal tisk o vyhlazení Lidic

Lidice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidice | foto: Lidice.czReprofoto

PRAHA „Byly zjištěny nezvratné poukazy, že obyvatelstvo obce Lidice u Kladna poskytovalo podporu a pomoc okruhu pachatelů, který přichází v úvahu.“ Takto zněla oficiální zpráva ČTK ve středu 10. června 1942 večer o vyhlazení středočeské vesnice Lidice.

Před 70 lety nacisté zastřelili 173 lidických mužů, ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora, část dětí zabita a zbytek dán na převýchovu do německých rodin. Celkem brutální odplatu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nepřežilo 340 lidických obyvatel.

Akce sloužila předvším k odstrašení českého obyvatelstva (žádné důkazy o zapojení lidických do akce parašutistů neexistují), i proto se Němci s masakrem nijak netajili a hned večer po lidickém masakru vyšla v ČTK zpráva, kterou pak povinně přetiskoval tehdejší protektorátní tisk a vysílal rozhlas:

ČTK – Praha 10. června 1942

Úředně se oznamuje: Za pátrání po vrazích SS-Obergruppenführera Heydricha byly zjištěny nezvratné poukazy, že obyvatelstvo obce Lidice u Kladna poskytovalo podporu a pomoc okruhu pachatelů, který přichází v úvahu. Příslušné důkazy byly zjištěny bez pomoci místního obyvatelstva, třebaže na věc bylo dotazováno.

Stanovisko k atentátu tímto projevené je zdůrazňováno ještě dalšími činy Říši nepřátelskými, jakými jsou na příklad: nálezy protistátních tiskovin, skladišť zbraní a munice, ilegální vysílačky a neobyčejně velkého množství zboží, které podléhá řízenému hospodářství, a okolností, že v aktivních službách nepřátelských v zahraničí jsou obyvatelé jmenované obce.

Protože se obyvatelé této vesnice svou činností a podporou vrahů SS-Obergruppenführera Heydricha co nejhrubším způsobem provinili proti vydaným zákonům, byli dospělí muži zastřeleni, ženy dopraveny do koncentračního tábora a děti dány na náležité vychování. Budovy v obci byly srovnány se zemí a jméno obce bylo vymazáno.

Jelikož byla zpráva pouze přeložena z německého originálu, je možné v ní najít i nepřesné výrazy, např. nevhodně použité slovo "poukazy" nebo kostrbaté formulace českému jazyku cizí.

Co psaly Lidové noviny po atentátu na Heydricha?

Lidice byly vybrány pro exemplární 'trest' pouhou shodou okolností. Okupační úřady v čele s K. H. Frankem o jejich vyhlazení rozhodly téměř bez jakýchkoliv důkazů. Rozkaz k vykonání akce dal pak Frankovi přímo říšský vůdce Adolf Hitler na Heydrichově pohřbu 9. června. Podobný osud stihl o dva týdny později i obec Ležáky.